Konieczność zwiększenia efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej wynika z troski o środowisko naturalne. Wojewódzkie budynki nie spełniają aktualnych standardów energetycznych, co powoduje wysoką konsumpcję energii cieplnej oraz elektrycznej. W celu obniżenia zużycia energii w ramach realizacji projektu planowana jest modernizacja budynków z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowlanych i energii z odnawialnych źródeł.
Planowane rezultaty realizacji projektu:
- Spadek emisji gazów cieplarnianych
- Ograniczenie emisji pyłów
- Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej
- Zmniejszenie zużycia energii cieplnej
- Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej i końcowej
Modernizacja była poprzedzona audytami energetycznymi. Konieczność audytów wynika z faktu, że wojewódzkie budynki wykonane były w odmiennych technologiach i oddane do użytkowania w różnym okresie czasu.
Źródło finansowania: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 4 Oś priorytetowa – Regionalna Polityka Energetyczna, Działanie 4.3 – Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, Poddziałanie 4.3.3 – Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – inwestycje regionalne.
Szacunkowa wartość projektu: ok. 165 mln zł, w tym dofinansowanie UE - ok. 130 mln zł
Lata realizacji: 2015 - 2022