Choć będzie to już czwarty Kongres, to jednak zupełnie inny, bo po raz pierwszy współorganizatorami będą województwa śląskie i opolskie, z którymi Małopolska współtworzy Dom Polski Południowej w Brukseli. Do debaty zgłosili akces przedstawiciele regionów partnerskich projektu ITHACA „Innowacje w zdrowiu i opiece dla wszystkich” (Program Interreg Europa) z Wielkiej Brytanii i Holandii. Dzięki temu będzie okazja do rozmowy w szerszym gronie nad problemami, nękającymi wszystkie regiony Europy i świata.
Choroby i zaburzenia psychiczne stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych źródeł niesprawności życiowej ludzi na całym świecie, w szczególności osób w podeszłym wieku. Są narastającym problemem we współczesnej psychiatrii. W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znajdują się na drugim miejscu chorób powodujących niesprawność, po schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Do 2030 roku znajdą się na miejscu pierwszym
prognozuje Marta Malec – Lech z zarządu województwa małopolskiego.
W tej edycji obok debaty i wykładów, wygłaszanych przez znakomitych ekspertów, będą warsztaty, podczas których można będzie posiąść praktyczne umiejętności i uzyskać cenne wskazówki w codziennej pracy i życiu m.in. w zakresie efektywnej komunikacji z osobami starszymi, cierpiącymi na zaburzenia poznawcze.
Nowością będzie mini-wystawa obrazów, stworzonych przez seniorów. Prace – specjalnie na wydarzenie – udostępni Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Zachęcamy do zapoznania się z programem Kongresu. Zapraszamy do Krakowa!
www.malopolska.pl/iv-malopolski-kongres-srebrnej-gospodarki.