Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

W Krakowie otwarto pierwszy w Polsce dom Ronalda McDonalda

Zdrowie
14 października 2015
Krakowski dom Ronalda McDonalda to pierwszy taki obiekt w Polsce. Właściwie jest to hotel wybudowany z myślą o rodzicach i opiekunach dzieci, które przebywają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. W uroczystości otwarcia krakowskiego „domu poza domem” uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak, który nie krył dumy, że to właśnie Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, w którym powstał dom Ronalda McDonalda.

- Doskonale wiemy, że dobro i zdrowie dziecka jest najważniejsze. Dzięki temu domowi dzieci przebywające w szpitalu, co jest dla nich często prawdziwą traumą, będą mogły mieć swoich rodziców obok siebie właściwie przez cały czas. A przecież dla małych pacjentów obecność rodziców oznacza większe bezpieczeństwo – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dom Ronalda McDonalda w krakowskim Prokocimiu to obiekt o powierzchni ok. 1400 m2. Na dwóch kondygnacjach znajduje się 20 pokoi z łazienkami oraz część wspólna, na którą składają się m.in. kuchnia, jadalnia, salon i bawialnia dla dzieci. Bezpłatnie przebywać w nim będą mogli rodzice dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.  

- To dla naszego szpitala wspaniały dar, który traktujemy jako prezent na obchodzone w tym roku 50-lecie istnienia. Godne warunki pobytu w tym miejscu znajdą rodzice najciężej chorych dzieci, tych które wymagają najdłuższej hospitalizacji. A wypoczynek rodziców jest rzeczą nie do przecenienia – podkreślał Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Uruchomienie pierwszego w Polsce hotelu dla rodziców, określanego jako „dom poza domem” to efekt współpracy Fundacji z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym oraz Collegium Medicum UJ.

Prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Piotr Laidler podkreślał, że jest niezmiernie dumny, iż dom Ronalda McDonalda stał się częścią Collegium Medicum. - To wielki projekt, za który trzeba gorąco podziękować wielu osobom. Tym, którzy kiedyś pomyśleli, że warto byłoby coś takiego stworzyć właśnie tutaj. Ale przecież marzenia się spełniają. Dziękuję też tym, którzy to przedsięwzięcie zrealizowali, bo to wyraz ogromnej solidarności. Mamy tu obok nas dowód na to, że sukces jednych można przełożyć na konkretną pomoc innym. Nie mam wątpliwości, że ten dom i obecność w nim rodziców, znacząco wspomoże proces leczenia małych pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego – mówił prof. Laidler.

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie powstał z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda – organizacji, która w Polsce działa od 2002 roku. Obecny na uroczystości Dave Hoffmann z zarządu firmy McDonald’s powiedział, że dzięki krakowskiemu domowi Polska dołączyła do grona 39 państw, w których działają w sumie 352 hotele wybudowane przez Fundację. Koszt budowy krakowskiego domu wyniósł 7,5 mln zł.

(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć