Dzięki wspólnym działaniom tworzymy bezpieczniejsze i bardziej wspierające środowisko dla naszych uczniów. Cieszę się, że program, którego celem jest m.in. edukacja nauczycieli na temat rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy rówieśniczej oraz budowania bezpiecznego klimatu w szkołach będzie kontynuowany. Mam nadzieję, że stanie się on programem realizowanym w całej Polsce
– mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.
Podczas konferencji przedstawiono doświadczenia zebrane w czasie realizacji programu. W imieniu specjalistów prowadzących zajęcia w szkołach doświadczenia te przedstawiła Monika Wójcik-Przybyłowicz – psycholog psychoterapeuta i trener. Następnie dobre praktyki przedstawili dyrektorzy szkół - Katarzyna Sieniawska ze Szkoły Podstawowej da Vinci w Krakowie oraz Wiesław Szczepanek i Anna Czyżycka ze Szkoły Podstawowej w Binczarowej.
Doświadczenia innego modelu wsparcia przedstawiła reprezentująca Fundacje UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej Justyna Żukowska-Gołebiewska. Pierwszą część obrad zamknęło wystąpienie dr n. med. Anny Depukat – psychiatry i psychoterapeuty, która przekonywała o tym, dlaczego warto inwestować w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Następnie o szczegółach III edycji programu mówiła dr Agnieszka Fusińska-Korpik - merytoryczna koordynatora programu. Konferencję w której uczestniczyło 200 nauczycieli, pedagogów oraz terapeutów zakończył dyskusja.
Wobec wzrastającej liczby młodych ludzi doświadczających trudności psychicznych i zaburzeń emocjonalnych, niekiedy kończących się tragicznie zapobieganie i wczesne wykrywanie pojawiających się problemów psychicznych u dzieci i młodzieży jest szczególnie ważne. Wielka rolę odgrywa w tym szkoła oraz jej współpraca z rodzicami i opiekunami. Program profilaktyczny „Ty decydujesz, jak reagujesz” adresowany jest nie tylko do młodych ludzi ale także do rad pedagogicznych i rad rodziców.