Podobnie jak w poprzednich latach, kontynuowano rozpoczęty od 1999 roku system kwartalnego monitorowania sytuacji ekonomiczno – finansowej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki życzliwości i współpracy wszystkich jednostek opieki stacjonarnej w województwie małopolskim, bez względu na organ założycielski możliwe jest gromadzenie i przetwarzanie danych na podstawie, których powstają corocznie Raporty. W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom zaangażowanym w pomoc przy opracowywaniu niniejszego dokumentu.
Raporty cieszą się dużym powodzeniem i stanowią użyteczne źródło informacji dla organizatorów opieki zdrowotnej na szczeblu regionalnym i powiatowym, dyrektorów szpitali oraz analityków systemu ochrony zdrowia.
W Raporcie omówiono ogólne dane dotyczące lecznictwa stacjonarnego według charakterystyki i podziału szpitali oraz liczby łóżek. Następnie dokonano analizy hospitalizacji według podziału na szpitale publiczne i niepubliczne. Odrębny rozdział dotyczy finansowania szpitali w porównaniu z innymi obszarami opieki zdrowotnej. Dokonano szczegółowych analiz ekonomiczno - finansowych z podziałem na szpitale wojewódzkie, powiatowe i resortowe (majątek i kapitały, przychody i koszty, wynik finansowy, zobowiązania i płynność finansowa, zatrudnienie i produktywność pracy). W odrębnym rozdziale przedstawiono analizę efektywności i wykorzystania zasobów lecznictwa stacjonarnego w województwie oraz stanu posiadanej aparatury medycznej.
W podsumowaniu omówiono i zestawiono główne tendencje w opiece stacjonarnej w województwie małopolskim charakterystyczne dla omawianego okresu.
Raport Lecznictwo szpitalne w Małopolsce w latach 1999 - 2005