Cieszy mnie to, że zarówno dzieci, jak i dorośli znajdują w Radziszowie wsparcie w postaci najnowszych metod leczenia. Ten innowacyjny szpital wprowadza terapie oparte na najnowszych osiągnięciach nauki i technologii, dysponuje szerokim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym, najnowocześniejszą aparaturą medyczną, a od dzisiaj również Ogrodem Sensorycznym. W placówce pracują wybitni specjaliści, którzy skutecznie pomagają najmłodszym pacjentom wymagającym rehabilitacji. Jako Samorząd Województwa Małopolskiego wpieramy rozwój tego ośrodka, wsłuchując się też w opinie specjalistów. To właśnie dzięki tym głosom ta wyjątkowa zielona enklawa będzie ważnym narzędziem terapeutycznym, który wesprze rozwój poznawczy, sensoryczny i motoryczny dzieci oraz ich powrót do zdrowia
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
W ramach uroczystości gospodarze zorganizowali spacer po ogrodzie, który poprowadził projektant zieleni, a także warsztaty tematyczne – zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Rozmaite gatunki roślin posadzone w ogrodzie, fontanna, grządki do uprawy warzyw, czy zainstalowane tam instrumenty muzyczne, będą pobudzać zmysły – wzroku, słuchu, dotyku i smaku.
Zielona enklawa dla wszystkich
Ogród obejmuje ponad 500 m² bezpiecznej, zielonej enklawy dostępnej również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach zadania została zmodernizowana zewnętrzna komunikacja z budynkiem głównym szpitala, tak aby zapewnić pełną dostępność dla wszystkich pacjentów. Miejsce to będzie ważną przestrzenią do prowadzenia zajęć z zakresu hortiterapii (terapii ogrodem). Takie warsztaty w Radziszowie organizowane są od 2011 roku przez Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie oraz Fundację Zdrowie Dziecka.
Beneficjentami projektu są pacjenci do 18. roku życia, m.in. z wrodzonymi wadami rozwojowymi, porażeniem mózgowym, czy skutkami wypadków.
Natura ma niezwykłą siłę wspierania procesu zdrowienia i redukcji stresu. Nasz ogród sensoryczny to przestrzeń, która daje pacjentom wytchnienie od szpitalnej codzienności - pozwala rozwijać zmysły, uczyć się przez zabawę i odzyskiwać radość mimo choroby. Kontakt z naturą to nie tylko chwila wytchnienia, ale także ważny element rehabilitacji - mówiła Jadwiga Czeczótko, Zastępca Dyrektora ds. rozwoju Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
Projekt, o całkowitej wartości blisko 1,3 mln zł uzyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 800 tys. zł. Był on realizowany, jako zadanie wieloletnie, w latach 2023-2024.