Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Od ponad 140 lat walczą o życie i zdrowie dzieci

Zdrowie
03 września 2016
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie istnieje już 140 lat. Z tej okazji w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której nie tylko podsumowano dotychczasowe osiągnięcia jednostki, ale też wyróżniono największych dobroczyńców szpitala. Samorząd Województwa reprezentował wicemarszałek Wojciech Kozak.

– To, co wyróżnia szpital św. Ludwika to nie tylko różnorodność specjalizacji, ale też rzecz nie do przecenienia – ogromne zaufanie pacjentów do personelu, który każdego dnia ratuje zdrowie i  życie dzieci – mówił podczas sobotnie gali jubileuszowej wicemarszałek Wojciech Kozak.

Jak podkreślał z kolei dyrektor szpitala, Stanisław Stępniewski, gdyby nie doskonała współpraca z Zarządem Województwa Małopolskiego, jednostka nie mogłaby się tak szybko rozwijać.

- Doskonały przykładem tej synergii jest nowy pawilon dla oddziału psychiatrii, który wybudowaliśmy kilka lat temu. Jest to bezsprzecznie największa inwestycja tego szpitala w całej historii jego istnienia – podkreślał dyrektor Stępniewski.

W trakcie uroczystej gali wręczono medale jubileuszowe tym, którzy wspierają szpital św. Ludwika od lat. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. marszałek Jacek Krupa.

Przypomnijmy, początki szpitala sięgają 1876 roku, kiedy inicjatywę budowy lecznicy podjął Maciej Leon Jakubowski, pierwszy profesor pediatrii w Polsce. Wśród fundatorów, którzy wnieśli znaczące datki na budowę szpitala, znaleźli się m.in. Marcelina Czartoryska, Leon Jakubowski oraz Jan Matejko. Przez lata szpital, jako najstarszy pediatryczny szpital w Polsce i jeden z trzech najstarszych dziecięcych szpitali w Europie, był wiodącym ośrodkiem pediatrycznym na terenie Polski. To stąd wywodzą się najlepsi specjaliści pediatrzy, a kadra szpitala stworzyła trzon Instytutu Pediatrii. Obecnie szpital jest jedynym na terenie Krakowa, poza Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu, wielospecjalistycznym szpitalem dziecięcym.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM