Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa

Zdrowie
24 marca 2020
Nowe ograniczenia dotyczące m.in. przemieszczania się i komunikacji publicznej – to zmiany zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w związku z epidemią koronawirusa.

Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii

– wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, rząd zadecydował o wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się poza domem. Opuszczanie miejsca zamieszkania ma odbywać się wyłącznie w sytuacjach koniecznych, takich jak zakupy spożywcze, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece czy u lekarza. Będzie można przemieszczać się także po to, by pomóc starszym lub innym osobom w potrzebie.

- Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza - ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później. Proszę wszystkich, zwłaszcza wszystkie osoby starsze, o stosowanie się do ograniczeń. Chrońmy te osoby, zachowujmy dystans. Naszym mamom, babciom, ojcom, dziadkom, jesteśmy winni szczególną troskę i wprowadzamy te ograniczenia również w trosce o nich - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Minister Szumowski zwrócił uwagę, że ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby (ograniczenie nie dotyczy rodzin), w mszach św. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Wiem, że jest trudno, że jesteście zmęczeni. Tym bardziej chcę Was prosić o jeszcze większy wysiłek. Jeśli się nie dostosujemy do tych zasad, jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń - nie uda nam się ochronić ludzkich żyć

- podkreślił minister Szumowski.

Obostrzenia dotkną także transportu zbiorowego. Dopuszczalną liczbę pasażerów środków komunikacji wyznaczy liczba dostępnych miejsc siedzących, podzielona przez dwa.

- Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki. Walka z wirusem to nie pojedynek, który możemy zaplanować krok po kroku, ale staramy się to robić - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nowe ograniczenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia.

Podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM