Korzenie ruchu stowarzyszeniowego polskich lekarzy, wykonujących swój zawód zagranicą, sięgają lat 40-tych poprzedniego stulecia. Wówczas powstały Polish Medical Association w Londynie w 1944 roku i Polish-American Medical Society w Chicago w 1946 roku. Jeszcze wcześniej, w XIX-tym wieku, Stowarzyszenie Paryskie Lekarzy Polskich (1852-1870) zapisało się złotymi zgłoskami w historii polskiej medycyny i w historii walki o niepodległość kraju, wymazanego z mapy świata w wyniku rozbiorów.
Jednak prawdziwego rozpędu organizowanie się lekarzy polonijnych nabrało dopiero po roku 1989. W wielu krajach świata zaczęły samoistnie powstawać organizacje lekarzy polskich, którzy znaleźli się na emigracji w różnych okresach. Federacja została powołana do życia w marcu 1994 roku. Niezwykle szybko po założeniu, stała się szanowanym i docenianym zgrupowaniem. Obecnie liczy 21 stowarzyszeń m.in. na Białorusi, we Francji, Gruzji, Litwie, Mołdawii, Niemiec, Szwecji, Ukrainie i USA.
Łączy nas wszystkich troska o zdrowie drugiego człowieka. Dziękuję Wam, że jako przedstawiciele polskich organizacji medycznych, niesiecie pomoc potrzebującym na całym świecie. Dzięki takim spotkaniom, jak dziś zdobyte doświadczenie i wiedza, może stać się źródłem wielu inspiracji oraz projektów, które pozwolą w przyszłości uratować niejedno życie
- mówił marszałek Łukasz Smółka, który podczas gali wręczył Nagrodę Samorządu Województwa Brązowy Medal Polonia Minor dla Związku Lekarzy Polskich w Chicago.
Celem Fundacja Polonii Medycznej jest wspieranie wymiany naukowej i zawodowej między lekarzami polskiego pochodzenia oraz wspieranie poprawy stanu zdrowia i jakości życia Polonii na terenach, gdzie sytuacja zdrowotna i ekonomiczna jest szczególnie trudna.
Ważne jest stworzenie wspólnej platformy szkoleniowej i edukacyjnej, pośredniczącej w odnajdywaniu i ułatwianiu kontaktów, między poszczególnymi lekarzami. Osoby o dłuższym stażu naukowym i zawodowym, posiadające doświadczenie w pracach badawczych, naukowych i w publikowaniu wyników, badań przekazują młodszym kolegom swoją wiedzę i umiejętności. Polacy żyją w wielu miejscach, w których służba zdrowia działa bardzo źle, sytuacja polityczna jest trudna, a sytuacja ekonomiczna jest – nierzadko- tragiczna. Właśnie tym, najsłabszym, schorowanym i w trudnej sytuacji ekonomiczno-socjalnej pomagają członkowie Polonii medycznej.
Lekarze polonijni, żyjąc w tych samych warunkach i sami otrzymując bardzo niskie wynagrodzenie, nie mają możliwości dzielenia się dobrami materialnymi czy lekarstwami. Lekarze są często sercem życia polonijnego na tych obszarach.