Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Karetka z Małopolski kolejnym darem dla Ukrainy

Zdrowie
27 sierpnia 2015
Jednostka ratownictwa medycznego z Iwano-Frankiwska na Ukrainie wzbogaciła się o nowy ambulans wraz z wyposażeniem. To kolejny etap zorganizowanej z inicjatywy Województwa Małopolskiego pomocy dla Ukrainy, którą realizuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. W dzisiejszym przekazaniu karetki uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak.

Karetka trafi do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. Jest to ambulans używany, ale w pełni sprawny i w bardzo dobrym stanie. Wyposażony jest w nosze i krzesełko kardiologiczne, a także podstawowy sprzęt do ratowania życia: defibrylator i respirator. Wartość przekazywanego ambulansu to ponad 38 tys. zł.

Wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał zaangażowanie Małopolski w pomoc Ukrainie. - Pomoc sąsiedzka zawsze była, jest i będzie. Jeżeli mamy się czym dzielić, to zawsze to robimy. I w tym wypadku przekazujemy karetkę, defibrylator i respirator. Wiemy, jak ta pomoc jest ważna szczególnie teraz - mówił.

Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska przypomniała z kolei, że współpraca krakowskiego pogotowia z ich ukraińskimi kolegami trwa już kilka lat. – To jest naprawdę serdeczna więź, która się nawiązała w 2013 roku. My nie traktujemy tej naszej współpracy w sposób służbowy. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym i w innych jednostkach systemu państwowego ratownictwa medycznego widzimy autentyczną potrzebę pomocy i współpracy w różnym zakresie. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku kolejni pracownicy pogotowia z Ukrainy przyjadą na szkolenia do naszego centrum dyspozytorskiego czy do szkoły ratownictwa, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Przekazanie karetki to ukoronowanie naszej współpracy – zaznaczyła dyrektor Popławska.

Włodzimierz Pokhmurski -  Dyrektor Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Medycyny Katastrof w Iwano-Frankowsku podkreślał, że w krakowskim pogotowiu czują się jak u siebie. - Nie jesteśmy tutaj pierwszy raz. Tutaj mamy możliwość szkolenia naszych pracowników. W ciągu ostatniego roku polscy koledzy pomogli nam wyszkolić naszych dyspozytorów i instruktorów, którzy teraz prowadzą szkolenia na Ukrainie. To wszystko jest równie ważne, jak przekazywana karetka, która już za kilka tygodni zacznie pełnić dyżur w naszym pogotowiu.

Za okazywaną pomoc serdecznie dziękował też obecny na przekazaniu karetki Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Vitalii Maksymenko: -  Dzisiejszy dar dla tamtejszych mieszkańców to nieoceniona pomoc. Dziękuję za to serdecznie. To jest projekt solidarności polskiego narodu z narodem ukraińskim – powiedział.

Przypomnijmy, że przekazany dziś ambulans to nie pierwsza forma pomocy, jakiej Województwo Małopolskie udziela Ukrainie. W marcu 2014 roku zorganizowano transport pacjenta z Ukrainy na leczenie  do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, a następnie do Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem. Organizacją transportu zajęło się Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, które na ten cel użyczyło karetki i zapewniło załogę do opieki nad transportowanym pacjentem. W listopadzie ubiegłego roku do jednostek ochrony zdrowia z Lwowa, Charkowa, Łucka i Iwano-Frankiwska trafiły niezbędne artykuły medyczne, na które z budżetu regionu przeznaczono 200 tys. zł. Wśród darów były m.in.: lekarstwa, płyny infuzyjne, środki opatrunkowe, środki dezynfekcyjne i odkażające, sprzęt jednorazowego użytku oraz środki ochrony osobistej.

(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć