Historia - to wiele lat leczenia gruźlicy u studentów; to znakomici gości placówki, w tym np. Premier Józef Cyrankiewicz, pianista Witold Małcużyński, aktor i reżyser Gustaw Holoubek, „Piwnica Pod Baranami”, Piotr Szczepanik, Stanisław Marusarz.
Teraźniejszość – to 200 łóżek i leczenie rehabilitacyjne we wszystkich zakresach; to liczące się w Polsce certyfikaty potwierdzające wysoką jakość zarządzania i udzielanych świadczeń, to także laury w wielu ogólnopolskich konkursach i rankingach.
Przyszłość – to zamiar uruchomienia kolejnych zakresów leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego.
W czasie uroczystości w uznaniu zasług dla województwa małopolskiego, na wniosek Zarządu Województwa i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Szpital odznaczony został Medalem „Polonia Minor”. Medal wręczyła radna województwa Barbara Dziwisz.
Uchwałą Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, w uznaniu wielkiego wkładu w leczeniu tysięcy pacjentów, odznaczono placówkę Honorową Statuetką Okręgowej Izby Lekarskiej, którą wręczył prof. Andrzej Matyja – Prezes ORL w Krakowie.
Wiceprezes Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji Anna Wyroba wręczyła natomiast Certyfikat, będący zwieńczeniem całorocznego wdrażania, zakończonego pozytywnym audytem, kolejnych systemów zarządzania – tym razem zarządzania środowiskowego i zarządzania BHP. W ten sposób Szpital stał się drugim szpitalem w Polsce, posiadającym wszystkie podlegające certyfikacji systemy jakościowe, czyli tzw. „złotą piątkę”.
Na wniosek Marszałka Województwa Marka Sowy Minister Zdrowia odznaczył Odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia”: Krystynę Walendowicz – Dyrektor Szpitala i Wiktora Skiepko -Kierownika Działu Fizjoterapii. Z upoważnienia Marszałka odznaczenia wręczył Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Madera.
Z kolei za szczególne zaangażowania, innowacyjność w pracy, aktywność w wypełnianiu dodatkowych zadań Dyrektor wyróżniła grupę pracowników, wręczając im, wraz z dyplomami uznania, okolicznościowe statuetki.
Uroczystość uświetnili swym występem aktorzy Teatru „Witkacego”, wieloletni przyjaciele Szpitala.