Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zakończył postępowanie konkursowe realizowane w ramach projektu Pomocna Dłoń Pod Bezpiecznym Dachem. W wyniku decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Małopolskiego w dniu 19 lutego br., finansowe wsparcie zostało przyznane następującym domom pomocy społecznej: w Bobrku, Nowodworzu, Szczyrzycu, Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169) oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55). Łącznie wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania to ponad 21,5 miliona złotych, z czego minimum 15% to środki własne samorządów.
- Pieniądze otrzymają najlepsi - mówi Rafał Barański, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, realizatora projektu i organizatora konkursu. - Na szczycie listy znalazło się 7 projektów, które nie tylko zostały najstaranniej przygotowane, ale też w najwyższym stopniu odpowiadają na potrzeby Małopolski w dziedzinie pomocy społecznej. Szczególnie ważne jest to, że nowe miejsca zamieszkania powstaną w domach dla osób przewlekle psychicznie chorych, bowiem to w nich właśnie jest największy deficyt wolnych miejsc, a jednocześnie kolejka osób chorujących psychicznie oczekujących na przyjęcie do domów pomocy społecznej jest długa – dodaje.
Wśród 122 nowych miejsc pobytu dla osób potrzebujących całodobowego wsparcia, najwięcej, bo aż 56, powstanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 41b w Krakowie.
W ramach projektu, obok wyremontowanych i nowo wybudowanych pomieszczeń mieszkalnych, do dyspozycji podopiecznych zostaną oddane zmodernizowane i zupełnie nowe pomieszczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne z nowym wyposażeniem.
DPS-y, które uzyskały dofinansowanie, postawiły na rozwój nowoczesnych form terapii. W poszczególnych placówkach planowane jest wprowadzenie terapii przez sztukę, rzeźbę czy taniec. I tak na przykład w DPS-ie przy ul. Michalusa w Gorlicach dzięki dofinansowaniu powstanie „Letnisko” - park rehabilitacyjno-terapeutyczny, gdzie będzie prowadzona muzykoterapia, terapia przez sztukę i przez rozrywkę.
Rehabilitacji i terapii sprzyjać ma także zagospodarowanie ponad pół hektara terenów zielonych wokół placówek, tak aby stały się dostępną i bezpieczną przestrzenią dla ruchu i relaksu mieszkańców.
Projekt nie ogranicza się do modernizacji infrastruktury małopolskich DPS-ów. Sfinansowane będą także szkolenia dla pracowników tych placówek, szczególnie osób, które na co dzień pracują z podopiecznymi - opiekunów, terapeutów, rehabilitantów. W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział aż 585 pracowników jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu nowoczesnych form terapii, efektywnej komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w swojej niełatwej pracy.
W budżecie konkursu pozostało jeszcze prawie 900 tysięcy złotych, a to oznacza, że do grona 7 placówek może dołączyć jeszcze jedna.
- Ze względu na to, że wybrane do dofinansowania projekty nie wyczerpały całości środków przeznaczonych na konkurs wynoszących prawie 17,5 mln zł, planujemy, że do realizacji zostanie przeznaczony jeszcze jeden projekt - wyjaśnia Rafał Barański.
W sumie w konkursie złożono 25 wniosków, 16 z nich pozytywnie przeszło ocenę finansowo-merytoryczną, a co najmniej 7 najlepszych wniosków otrzyma dofinansowanie.
Lista rankingowa wniosków o dofinansowanie znajduje się na stronie www.sppw.rops.krakow.pl