Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Bezpłatna kolonoskopia. 20 minut, które ratuje życie!

Zdrowie
14 czerwca 2022
Bez kolejki, skierowania i w znieczuleniu. Mieszkańcy 8 powiatów z Małopolski mogą zgłosić się do krakowskiego Szpitala Żeromskiego na bezpłatną kolonoskopię finansowaną z funduszy unijnych. Dodatkowo refundowane są także koszty dojazdu i powrotu z badania. Wystarczy telefoniczna lub mailowa rejestracja.

Program badań przesiewowych mogą wykonać osoby zameldowane w powiatach:

  • dąbrowskim
  • limanowskim
  • nowosądeckim
  • oświęcimskim
  • proszowickim
  • suskim
  • tatrzańskim
  • wadowickim

Rejestracja odbywa się pod nr tel. 12 622 93 51 (codziennie w godz. 8-15)  lub mailowo: . Możliwa jest także rejestracja osobista w siedzibie szpitala (adres: Kraków, os. Na Skarpie 66) Wszelkie informacje dostępne są na stronie: https://zeromski-szpital.pl/kolonoskopia/.

Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40.roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego. Każdy, kto zgłosi się na badanie, przy braku przeciwwskazań lekarskich może liczyć na znieczulenie.

Program badań jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego.

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa ok. 15-30 minut, lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zagospodarować dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z poradni benetycznej.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Galeria zdjęć

Autor: Redakcja
Tagi: ZDROWIE