Oddział Noworodków z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie istnieje od prawie 30 lat (30.09.1995). Pomaga bardzo niedojrzałym dzieciom (od 29 tygodnia życia i z masą ciała powyżej 1000 g) oraz tym dojrzalszym, z problemami okresu noworodkowego. – Tylko w tym roku przyjęliśmy 41 noworodków, w tym osiem bliźniąt i jedne trojaczki, które wymagały interwencji – informuje Damian Mika, rzecznik tarnowskiego szpitala.
Personel oddziału zajmuje się leczeniem stanów patologicznych okresu noworodkowego takich jak zaburzenia oddychania, wrodzone i nabyte infekcje o ciężkim przebiegu, żółtaczki okresu noworodkowego różnego nasilenia włącznie z przeprowadzaniem transfuzji wymiennych i uzupełniających, prowadzi żywienie pozajelitowe drogą cewników centralnych, ciągłe monitorowanie gazometryczne z linii tętniczych.
Opieka i pomoc noworodkom, jak również ich rodzicom, jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Wymaga od lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego najwyższych umiejętności, koncentracji i wrażliwości. Cieszę się z tego spotkania, z podzieleniem się swoim zdaniem, powiedzeniem o najpilniejszych potrzebach i podziękowaniach za włożony trud w ratowanie najmniejszych istnień ludzkich
– powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Jest oddziałem o stopniu referencyjności II (+) w zakresie opieki neonatologicznej. Posiada 13 stanowisk intensywnej terapii i opieki o wzmożonej opiece, wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt monitorujący, respiratory do prowadzenia wentylacji zastępczej, aparaty Infant Flow do wsparcia oddechu w systemie nCPAP, analizator parametrów krytycznych i przyłóżkowe USG.
Oddział otrzymał akredytacje do prowadzenia staży ze specjalizacji z Pediatrii i Neonatologii. Dba o systematyczne podnoszenie kwalifikacji już wyspecjalizowanej kadry lekarzy i pielęgniarek neonatologicznych.
Prowadzi edukację zdrowotną w zakresie pielęgnacji noworodków, promuje karmienie piersią, oferuje umiejętności praktyczne i wiedzę certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Matki mogą liczyć również na wsparcie psychologa. Opiekę nad noworodkami kontynuuje się przy szpitalnej poradni neonatologicznej.