Patron szpitala, Henryk Klimontowicz to wielki darczyńca Gorlic, w tym właśnie tej placówki. Zapomniany w ciemnych czasach PRL-u, dzisiaj wraca na należne miejsce w historii miasta i naszego regionu. To także doskonały przykład i wzór do naśladowania dla młodego pokolenia Małopolan
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Henryk Klimontowicz urodził się w 1838 roku na Litwie. Po upadku Powstania Styczniowego w 1864 roku osiadł w Gorlicach i pracował jako inżynier od dróg i mostów krajowych. W roku 1876 ożenił się z wdową Wiktorią Hebenstreit, której zmarły mąż był właścicielem Wójtowej. Tam też zamieszkali i założyli pierwsze kopanki i szyby naftowe.
Henryk Klimontowicz zmarł 28 października 1886 roku w wieku 48 lat i został pochowany na cmentarzu w Wójtowej. Był to człowiek wielkiego serca – umierając w 1886 roku testamentem swym zapisał cały swój majątek w wysokości 10 tysięcy złotych reńskich na rzecz budowy szpitala w Gorlicach.
Szpital został wybudowany w rekordowo krótkim czasie, ponieważ kamień węgielny pod budowę placówki został poświęcony w dniu 17 maja 1898 roku, a budowę ukończono w grudniu tego samego roku. 7 grudnia 1898 roku Rada Powiatu w Gorlicach odstąpiła nowo wybudowany gmach na własność szpitala. Prawie tyle samo czasu trzeba było na jego urządzenie i zorganizowanie obsady kadrowej. 3 sierpnia 1899 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie.
Z okazji jubileuszu Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach był inicjatorem odtworzenia pomnika na wzór pamiątkowej tablicy, która została zniszczona w okresie PRL. Również w tym roku w Wójtowej na miejscowym cmentarzu parafialnym odsłonięto pomnik pamięci Henryka Klimontowicza, a na budynku Szkoły Podstawowej pamiątkową tablicę, której również był funatorem.
Podczas części oficjalnej obchodów jubileuszu w Gminnym Centrum Kultury w Gorlicach zaprezentowano historię szpitala, a najbardziej zasłużeni pracownicy odebrali medale i odznaczenia.
Więcej o działalności szpitala TUTAJ.