Obchody jubileuszu powstania szpitala im. Babińskiego to nie tylko świetna okazja do poznania zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, ale przede wszystkim szansa, by zweryfikować błędne stereotypy na temat szpitala psychiatrycznego i tych, których doświadczyła choroba.
Szpital doktora Babińskiego to placówka z tradycjami. To miejsce, które skupia znakomitych lekarzy i personel pielęgniarski dbający o powrót pacjentów do zdrowia. Doceniamy ich codzienną pracę, wspierając funkcjonowanie tej ważnej dla całego regionu jednotki. Bo zdrowie mieszkańców Małopolski, również to psychiczne, jest dla nas priorytetem
– mówił Wojciech Kozak odpowiedzialny w województwie za politykę zdrowotną.
Inauguracja obchodów jubileuszu odbędzie się 19 maja. Otworzy ją konferencją „Dziedzictwo Kobierzyna”, podczas której organizatorzy będą wspominać osoby, które na trwałe wpisały się w historię placówki. Podczas konferencji będzie można również spotkać się z Krystyną Rożnowską, autorką książki „Można oszaleć – osobliwy świat szpitala psychiatrycznego” oraz zwiedzić wraz z przewodnikiem zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie. Z kolei na 20 maja przygotowano m.in. dzień otwarty wraz z rodzinnym piknikiem, podczas którego będzie można zwiedzić kompleks oraz zobaczyć film poświęcony 100-letniej historii szpitala.
Przez cały okres trwania obchodów tj. od maja do listopada br. przewidziano wiele wydarzeń związanych z jubileuszem m.in. mityng lekkoatletyczny pacjentów i gości z podobnych instytucji czy III Festiwal Sztuki Bezpretensjonalnej – „Sami z siebie”. Podczas tegorocznych obchodów będzie więc można poznać nie tylko sam kompleks, ale również dowiedzieć się, jaką opiekę zapewnia szpital swoim pacjentom - w tym diagnozowanie, farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację. W placówce prowadzone są też terapie zajęciowe, pacjenci mają szansę rozwijać swoje zainteresowania i pasje np. w klubie poetyckim czy filmowym.
Cały program obchodów dostępny jest na stronie.
Przypomnijmy, w drugiej połowie 1917 roku do zbudowanego w latach 1907-1914 Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w podkrakowskim wówczas Kobierzynie przyjęto pierwszych pacjentów. Wybuch I wojny światowej opóźnił wprawdzie początek działalności leczniczej, niemniej już wtedy placówka uznawana była za jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Europie. Wspominając historię szpitala, należy pamiętać również o dramacie sprzed 75 lat, kiedy to Niemcy zamordowali 565 pacjentów Zakładu w Kobierzynie.
Obecnie szpital zajmuje wraz z parkiem i budynkami 52 ha. W 1999 roku cały kompleks został wpisany na listę zabytków.