Spotkaniu przewodniczył Wojciech Kozak, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a uczestniczyli w nim także: Wicewojewoda Stanisław Sorys, Andrzej Masny - Dyrektor Departamentu SW, Karolina Laszczak-Zastępca Dyrektora Departamentu SW, Wiesława Onyszko- Zastępca Dyrektora Departamentu GK. Spotkanie było poświęcone omówieniu współpracy z regionem Turyngii w zakresie ochrony środowiska, rolnictwa oraz scaleń gruntów.
Turyngia zajmuje centralną część Niemiec i charakteryzuje się malowniczo położonymi górskimi trasami turystycznymi (Las Turyński) oraz bogactwem kulturowym (liczne zamki i rezydencje). Znajduje się tu Katedra w Erfurcie (XV w.) oraz zamek Wartburg, w którym ukrywał się Marcin Luter (przebywając tam przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki); a także dom Johanna Goethego w Weimarze. Głównymi atutami Turyngii są: nowoczesny i wydajny przemysł (optyczny, maszynowy, elektronika precyzyjna, samochodowy – fabryka Opla), a z drugiej strony przyroda dziedzictwo kulturowe. 50% powierzchni kraju wykorzystane jest pod uprawy - głównie zboże, rzepak, ziemniaki i buraki cukrowe. Z Turyngią łączą się nazwiska takich znanych ludzi jak: Goethe, Schiller, Bach czy Luter. Region ten przyciąga turystów także swoją kuchnią: turyńskimi kiełbasami i kluskami serwowanymi z zasmażaną czerwoną kapustą i piwem.
Małopolska współpracuje z Turyngią w zakresie:
• promowania kontaktów między środowiskami:
o gospodarczymi (współpraca agencji rozwoju regionalnego MARR i LEG, 4 misje gospodarcze)
o kulturalnymi (wystawy w Turyngii: zabawek drewnianych ze Stryszawy oraz "Malowana Wieś Zalipie"; Małopolskie Dni w Turyngii w 2000 roku i Dni Turyngii w Małopolsce w 1997 roku)
o edukacyjnymi (seminaria dla nauczycieli, wyjazd młodzieży z Małopolski do Oberhof na Mistrzostwa Świata w Biatlonie, współpraca ośrodków doskonalenia nauczycieli, w 2001 roku 330 dzieci z Małopolski pojechało na kolonię do Turyngii w ramach "Pomocy dla Powodzian")
o współpraca Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN) z placówką doskonalenia nauczycieli THILLM w Bad Berka obejmuje szkolenia dla nauczycieli języków obcych, przygotowanie polsko-niemieckiej wersji Europejskiego Portfolio Językowego oraz szkolenia w zakresie edukacji interkulturowej i regionalnej realizowane przemienne w Małopolsce i Turyngii. Od 2003 roku MCDN wspólnie z THILLM zorganizowało w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie 8 seminariów dla nauczycieli z różnych szkół Małopolski.
• inicjowania i wspierania stosunków partnerskich między gminami, miastami i powiatami, związkami i stowarzyszeniami oraz szkołami i uczelniami wyższymi (12 umów partnerskich)
• cykliczną imprezą organizowaną corocznie w ramach współpracy międzyregionalnej są Seminaria Przyszłości stanowiące platformę wymiany poglądów na aktualne tematy, w których uczestniczą intelektualiści z Małopolski i Turyngii
• staże dla urzędników
Wizyta delegacji z Turyngii
Współpraca
24 października 2008
Z oficjalną wizytą w Małopolsce gościł Minister Rolnictwa, Ochrony Przyrody i Środowiska Turyngii Volker Sklenar. W trakcie wizyty spotkał się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego z Członkiem Zarządu Wojciechem Kozakiem.
Inne artykuły dotyczące tematu: Współpraca
- Współpracaśroda, 30 kwietnia 2025Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego - jest z czego wybierać!218 – tyle projektów powalczy o głosy Małopolan w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie (...)
- Współpracaczwartek, 24 kwietnia 2025Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych – regionalne spotkania i szkolenia dla NGO’sDoceniając rolę organizacji pozarządowych i ich wkład w rozwój Małopolski, Zarząd Województwa Małopolskiego rozpoczyna (...)
- Współpracawtorek, 15 kwietnia 2025Startuje 6. edycja szkoleń wojskowych pn. „Trenuj z wojskiem”Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych, praktycznych, bezpłatnych i atrakcyjnych (...)
Najnowsze artykuły:
- Sportśroda, 07 maja 2025Zakończył się III Europejski Kongres Sportu i TurystykiW Zakopanem zakończył się III Kongres Sportu i Turystyki, na którym spotkali się sportowcy, trenerzy, (...)
- Sportśroda, 07 maja 2025EKSiT: Rowerowa przyszłość jak przyciągać nowych turystów?Trwa III Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. W drugim dniu wydarzenia (...)
- Kulturaśroda, 07 maja 2025Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady SariJuż w maju tego roku (17 – 24 maja), młodzi, utalentowani śpiewacy z całego świata spotkają (...)