Podczas konferencji zorganizowanej z inicjatywy dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu, ambasadora Wojciecha Więckowskiego, wicemarszałek Stanisław Sorys mówił o wieloletniej współpracy Małopolski i landów austriackich. Jako najważniejsze jej dziedziny wymienił: turystykę i agroturystykę, gospodarkę i rolnictwo oraz wspólną opiekę nad austriackimi cmentarzami z okresu I wojny światowej, jakie znajdują się w Małopolsce. Wicemarszałek Sorys podkreślił również, że szczególne znaczenie w tym zakresie ma współpraca z Austriackim Czarnym Krzyżem, która pozwoliła na odnowienie wielu, spośród niemal 400 cmentarzy wojennych.
Ważną dziedziną wzajemnej współpracy jest wymiana w zakresie rolnictwa i gospodarki. Wymiana doświadczeń następuje m.in. w ramach wizyt studyjnych małopolskich rolników i przedsiębiorców w Austrii, poświęconych agroturystyce, działalności grup producenckich oraz lokalnych grup działania (LGD), bezpośredniej sprzedaży i promocji zdrowej żywności, scalaniu gruntów oraz energii odnawialnej.
Konferencję zatytułowaną „Rok 2015 – 25 lat samorządności w Polsce. Fenomen euroregionów we współpracy międzynarodowej Polski. Znaczenie samorządności dla europejskiej współpracy transgranicznej i regionalnej” zorganizował Instytut Polski w Wiedniu. Poza wicemarszałkiem Sorysem, uczestniczyli w niej m.in.: przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego, Czesław Fiedorowicz, przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”, Antoni Karlak i jego odpowiednik po stronie słowackiej - Jan Ferencak, a także przedstawiciele Euroregionu Tyrol-Południowy - Tyrol-Trentino oraz organizacji promującej austriacką zdrową żywność - Genuss Region Österreich, z którą Małopolska od wielu lat prowadzi aktywną współpracę.
(Zespół Współpracy Międzynarodowej, Biuro prasowe)