Marszałek Łukasz Smółka gościł ambasadora w piątek 27 września. W spotkaniu uczestniczyli także: German Carboni - Szef Biura Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Włoch w Polsce, Katarzyna Likus - Konsul Honorowa Włoch w Krakowie, Katarzyna Sobczak - Kierownik Zespołu Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Zarządu UMWM oraz Joanna Woroń-Kowalewska z Zespołu Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Zarządu UMWM.
Przekazując gratulacje dla marszałka w związku z objęciem przez niego stanowiska, ambasador Luca Franchetti Pardo zaznaczył, że jego misją jest rozszerzenie współpracy polsko-włoskiej o nowe elementy gospodarcze i kulturalne, a on sam wysoko ceni Małopolskę, Kraków i dotychczasową współpracę. - Mamy bardzo dobrą współpracę akademicką. Zależy nam na jej rozszerzeniu o nowe elementy i inicjatywy - podkreślił. Mówiąc o wspólnych przedsięwzięciach przypomniał o Porozumieniu zawiązanym pomiędzy Komendantem Głównym Policji RP a Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej. Na jego mocy w sierpniu br. na ulicach Krakowa bezpieczeństwa pilnowały patrole polsko-włoskie. - Wspólne pełnienie służby sprzyjało wymianie doświadczeń między funkcjonariuszami. Podkreślało także, że turyści i mieszkańcy mogą czuć się tutaj bezpiecznie - zauważył.
Wiele uwagi podczas spotkania poświęcono elementom łączącym Małopolskę i Włochy. Wśród nich wymieniono dynamiczny rozwój sektora turystyki, w tym tzw. turystyki slow, cieszącej się rosnącą popularnością wśród turystów - co widoczne jest zarówno we Włoszech, jak i w Małopolsce. Podkreślono przy tym liczne atuty Małopolski jako regionu o ogromnym bogactwie przyrodniczym i naturalnym. Ambasador Luca Franchetti Pardo zwrócił uwagę, że turystyka i przemysł czasu wolnego to obszary, w których wyraźnie widoczny jest potencjał do współpracy i wspólnych działań.
Jesteśmy otwarci na wzmocnienie współpracy i na nowe relacje partnerskie na poziomie regionalnym. Naszym celem jest wszechstronny, harmonijny rozwój naszego regionu, a współpraca i wspólne działania zdecydowanie temu sprzyjają. Zależy nam także na podkreśleniu i uwidocznieniu, że Małopolska jest miejscem, gdzie każdy może czuć się bezpiecznie. Wspólne patrole policjantów, o których wspomnieliśmy, są tego doskonałym przykładem
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
W rozmowach poruszono również temat turystyki sportowej. Jak poinformował ambasador Luca Franchetti Pardo, we Włoszech napędza ona 4 proc. PKB. Wskazał przy tym, że dane z tego zakresu mogą stanowić inspirację w obszarze możliwych wspólnych inicjatyw. Jak wyjaśnił, bardzo ważny we Włoszech jest też sam obszar sportu, w tym sportu paralimpijskiego. Marszałek Łukasz Smółka zwrócił uwagę, że Małopolska prowadzi intensywne działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Wymienił przy tym m.in. organizację Igrzysk Europejskich oraz ufundowanie stypendiów dla sportowców osiągających sukcesy olimpijskie i paralimpijskie.
Wśród zaproponowanych nowych obszarów i elementów współpracy międzynarodowej znalazły się także m.in. wymiany studenckie i uczniowskie, a także wymiana informacji i doświadczeń w obszarach przedsiębiorczości i nowych technologii.
Podczas spotkania poruszono także temat wymiany doświadczeń w związku ze zwalczaniem skutków powodzi i zarządzaniem kryzysem. Z powodziami zmagają się bowiem nie tylko Polska, Czechy czy Węgry, ale także południe Europy. W ubiegłym tygodniu rząd Włoch wprowadził stan kryzysowy w regionach Emilia-Romania i Marche, gdzie powódź wyrządziła ogromne szkody, szacowane na miliony euro.
Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze. Sytuacje kryzysowe, takie jak powódź i konieczność stawienia czoła jej skutkom - to doświadczenie, które nas łączy. Możemy uczyć się od siebie, jesteśmy otwarci na współpracę również w tym zakresie
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Marszałek zaznaczył, że Małopolska widzi ogromny potencjał we wzmocnieniu współpracy.
Nasze narody są pod wieloma względami podobne, ale też wiele nas różni. Dobra współpraca może nam pomóc wyeksponować zarówno te podobieństwa, jak i różnice, wydobywając z nich to co najlepsze. Kluczowa będzie w tym wypadku realizacja konkretnych wspólnych projektów
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Luca Franchetti Pardo objął funkcję Ambasadora Włoch w Polsce w 2023 roku. Wcześniej pracował m.in. w placówkach dyplomatycznych w Kairze, Wiedniu, Tel Awiwie, Brukseli i Waszyngtonie. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza”. Mówi biegle po francusku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku.