Marszałek Łukasz Smółka gościł ambasadora w czwartek 21 listopada. Podczas spotkania ambasadorowi Akirze Kono towarzyszyli: Kenichi Kojima – attaché kulturalny w Ambasadzie Japonii oraz Jacek Mendyk – pracownik Ambasady, specjalista w Wydziale Informacji i Kultury.
W rozmowach wiele uwagi poświęcono sprawom współpracy gospodarczej. Ambasador podkreślił, że japońskie przedsiębiorstwa i korporacje są bardzo zadowolone z prowadzenia działalności w naszym regionie i widzą duży potencjał Małopolski jako bardzo dobrego miejsca do inwestowania i prowadzenia biznesu na przyszłość. Możliwe sektory działań to energetyka, transport oraz rozwój infrastruktury. Firmy zauważają, że Polska mocno wyróżnia się na tle Unii Europejskiej w tempie rozwoju. Japońscy inwestorzy działają obecnie w Małopolsce, prowadząc duże zakłady produkcyjne m.in. w Niepołomicach i Bochni, a japońskie firmy działają także m.in. w Krakowie, podkrakowskich Balicach i Morawicy oraz w Wolbromiu.
Cieszę się, że mogłem spotkać się z panem ambasadorem Akirą Kono. Bardzo zależy nam na dobrej współpracy pomiędzy naszymi państwami i regionami. Naszym celem jest wszechstronny, harmonijny rozwój naszego regionu, a współpraca i wspólne działania zdecydowanie temu sprzyjają. Liczę, że zbudowane relacje przyczynią się do podejmowania nowych inicjatyw, szczególnie w obszarze gospodarki
- mówi marszałek Łukasz Smółka.
Wśród tematów rozmowy znalazł się także udział Małopolski w EXPO w Osace w 2025 roku, którego celem będzie promocja naszego regionu oraz budowa nowej siedziby Filharmonii Krakowskiej.
Rozmowa dotyczyła także przypadającej w tym roku 30. rocznicy powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ufundowane przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz-Wajdę Muzeum Manggha cieszy się dużą popularnością – nie tylko wśród miłośników kultury wschodniej. Przez trzy dekady działalności w instytucji zorganizowano kilkaset wystaw, z których wiele sprowadzono z Japonii. Muzeum współpracuje m.in. z Sumida Hokusai Museum, Hiroshima Museum of Art czy Port of Humanity Tsuruga Museum. Wydarzenia związane z obchodami urodzin instytucji zaplanowano na przełomie listopada i grudnia.
Pan Akira Kono jest Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Japonii w Polsce od września br. Wcześniej pracował m.in. na stanowisku Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Japonii w Algierii, pełnił również funkcję Ambasadora i Zastępcy Szefa Misji Przedstawicielstwo Japonii w Unii Europejskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze polityki zagranicznej, zebrane podczas pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii, gdzie rozpoczął karierę w 1984 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kioto.