Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

SŁUŻBA ZDROWIA. Czy Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą czuć się bezpiecznie?

Współpraca
30 października 2020
Małopolska i Kraków w ostatnich tygodniach są liderem rankingów, w których nikt nie chce być pierwszy. Statystyki zachorowań na Covid-19 są dla naszego regionu szczególnie niekorzystne. W odpowiedzi na zaistniałą, niezwykle trudną sytuację w naszym Mieście, Regionie czy kraju, a nawet na całym świecie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Krakowskie Stowarzyszenie Edukacji „EKONOMED”, Centrum Polityk Publicznych razem z władzami samorządowymi Miasta i Województwa zorganizowały debatę poświęconą walce z pandemią koronawirusa.

Spotkanie „SŁUŻBA ZDROWIA. Czy mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą czuć się bezpiecznie?” było pierwszą z cyklu debat „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030.” inicjowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a prowadzonego we współpracy z władzami samorządowymi Krakowa i Małopolski, krakowskimi uczelniami wyższymi, biznesem oraz organizacjami obywatelskimi. Zamiarem jego pomysłodawców jest stworzenie przestrzeni otwartej dla twórczej debaty nad sprawami ważnymi dla mieszkańców i poszukiwanie wartościowych rozwiązań stanowiących podstawę dla społeczno-ekonomicznego rozwoju miasta i regionu. Moment jest szczególny, bo wymaga wypracowania rozwiązań nowych - z uwzględnieniem szybko zmieniającego się otoczenia, ale przy wykorzystaniu potencjału Krakowa i Małopolski.

Gośćmi-panelistami debaty „SŁUŻBA ZDROWIA. Czy mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą czuć się bezpiecznie?” byli:

  • Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
  • dr hab. Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
  • Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
  • Tomasz Grodzicki, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum

Debatę poprowadził red. Jacek Bańka, a do debaty wprowadził prof. Stanisław Mazur, rektor UEK.

Punktem wyjścia dla dyskusji między uczestnikami debaty było podsumowanie bieżącej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 – w tym odniesienie się do perspektywy ewentualnego drugiego lockdownu. W swoich opiniach na ten temat paneliści byli niemal jednomyślni – żaden z uczestników nie opowiedział się za zdecydowanym, całkowitym zamknięciem gospodarki i państwa.

W debacie wiele miejsca poświęcono ocenie powszechnej mobilizacji i zdolności do współpracy między instytucjami i władzami samorządowymi w Małopolsce w obliczu pandemii. Jak podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka, w tej niezwykle trudnej sytuacji Małopolska pokazała, że jest w stanie skutecznie współpracować.

Z mojej perspektywy, Małopolska pokazuje, że umie dobrze współpracować. Jest współpraca Szpitala Uniwersyteckiego, szpitali wojewódzkich, szpitali powiatowych, często zdarzają się pozytywne sygnały od szpitali prywatnych. Jednocześnie musimy pamiętać, że znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, więc pytania o to, ile problemów jeszcze przed nami, jak szybko będzie rosnąć liczba zakażonych, to są pytania, na które nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Obserwując to, co dzieje się w małopolskich szpitalach, mogę natomiast powiedzieć wprost: tam, gdzie personel czuł się od początku zaopiekowany, tam sytuacja jest stabilna, bo pozostajemy w ścisłym kontakcie z dyrekcją i personelem  

– powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zaznaczył przy tym, że działania mające na celu wzmocnienie służby zdrowia w Małopolsce ruszyły natychmiast, gdy pojawiła się informacja o pierwszym przypadku choroby w województwie.

Od marca, gdy dowiedzieliśmy się o pierwszym przypadku COVID-19, przystąpiliśmy do odpowiednich działań. Naszą pierwszą decyzją był zakup środków ochrony osobistej, zakup respiratorów – z tych środków, które były w budżecie województwa Małopolskiego. Później przyszedł czas na stworzenie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Tutaj, po zasięgnięciu opinii każdego szczebla: szpitali powiatowych, szpitali wojewódzkich, Szpitala Uniwersyteckiego, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski zdecydował o utworzeniu Komitetu Sterującego. Wygospodarowaliśmy ogromne środki, które później były kierowane na poszczególne odcinki i poszczególne działania wskazane przed dyrektorów szpitali, czy też przez Komitet Sterujący. Dzięki temu Małopolska ma dziś potencjał, którego nie mają inne województwa

- podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Pytany o kwestie kadrowe w kontekście szpitala, który ma powstać w pomieszczeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Expo Kraków, a którego utworzenie koordynuje wojewoda Małopolski, wicemarszałek Smółka zapowiedział także wystosowanie apelu o pomoc wolontariuszy: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. - Stworzenie infrastruktury, czy zabezpieczenie sprzętowe to jeden aspekt. Najsłabszym ogniwem będzie kwestia personelu, ale tutaj jestem optymistą, wierzę, że jeszcze mamy potencjał. Wierzę, że zasób kadrowy, który jest w Małopolsce, zgłosi się w odpowiedzi na apel, który – mam nadzieję – w przyszłym tygodniu wystosują Wojewoda Małopolski i Marszałek Małopolski - dodał.

Wicemarszałek Smółka zapewnił również, że wszelkim bieżącym działaniom przyświeca jeden cel – to, by mieszkańcy Małopolski mogli czuć się bezpiecznie.

Wyciągnęliśmy wnioski z tego, co działo się od marca. Kiedy okazało się, ze brakuje środków ochrony osobistej w szpitalach, bo w hurtowniach nie ma już maseczek, stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu powstał bufor bezpieczeństwa: decyzją Komitetu Sterującego Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał środki do Szpitala Uniwersyteckiego na zakup takich środków - ponad 10 mln zł. Do tego, stworzyliśmy magazyn rezerw dla szpitali wojewódzkich. Na dzisiaj mamy pół miliona maseczek, ponad 700 tys. rękawic nitrylowych – to daje poczucie bezpieczeństwa dla szpitali wojewódzkich i nie tylko, że kiedy pojawia się sytuacja kryzysowa, potrzebne środki ochrony są do nich błyskawicznie dostarczane. Kupiliśmy także i doposażyliśmy kilkadziesiąt karetek

- wyliczył wicemarszałek.

Podkreślił przy tym, że sytuacja jest dynamiczna, bardzo trudna, a on sam codziennie o tej samej porze spotyka się z dyrektorami szpitali.

Konieczne decyzje są podejmowane natychmiast, nie przerzucamy się pismami. Nieocenione jest także wsparcie płynące z doświadczenia: Szpitala Uniwersyteckiego, szpitali miejskich, szpitali powiatowych – one tworzą w tym momencie jedną rodzinę. Należy tu zaznaczyć, że inaczej niż w większości regionów, nie wspieramy tylko szpitali wojewódzkich, ale także placówki powiatowe, resortowe, szpitalne oddziały ratunkowe. Mogliśmy podjąć inną decyzję, ale musimy wszyscy pamiętać, że łańcuch szpitalny jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego zdecydowaliśmy się na wsparcie całego systemu. „Wszystkie ręce na pokład” - bo żarty się skończyły. Nie ma czasu na to, żebyśmy się przekomarzali. Dzięki temu dzisiaj, kiedy województwa raportują, jak wygląda sytuacja w szpitalach powiatowych, Małopolska okazuje się najbardziej skoordynowana, jeżeli chodzi o ilość dostępnych łóżek w szpitalach

- zaznaczył wicemarszałek Smółka.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu debaty.

Zapis debaty:

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM