Druga odsłona konwentu na Pomorzu Zachodnim
Rola dialogu na szczeblu samorządów województw jest niezwykle cenna. Dlatego marszałkowie podczas dwudniowych obrad w Szczecinie zajmują się wieloma kwestiami istotnymi dla polskich regionów. Jak podkreślił gospodarz konwentu, Marszałek Województwa Zachodniomorskiego Olgierd Gieblewicz, najważniejszym celem spotkania jest dyskusja i dialog - z polskim rządem i Komisją Europejską, o tym co zrobić, by rozwijać Polskę szybciej. - W rankingu najszybciej rozwijających się regionów, na pierwszych 36 regionów aż 11 to regiony polskie. Potrzeba utrzymania polityki spójności w regionalnym wymiarze jest zatem ogromna. Ale nie tylko tym będziemy się zajmować. Pochylimy się nad kwestią dalszej współpracy rządu i samorządu. Poruszymy kwestie rozwoju turystyki i tras rowerowych czy polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
Spotkanie Konwentu Marszałków Województw RP oraz Związku Województw RP to świetna okazja to wspólnych rozmów na temat podejmowanych inwestycji i zadań w naszych regionach. Małopolska jako region jest nastawiona na rozwój, stawiamy na odważne, innowacyjne projekty. Rozmowy z przedstawicielami regionalnych samorządów i wymiana doświadczeń sprzyjają poszukiwaniu nowych rozwiązań, wytyczaniu nowych celów. Współpracując ze sobą, możemy zrobić dla naszych mieszkańców jeszcze więcej
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Wyjątkowym gościem drugiej odsłony Konwentu Marszałków Województw RP na Pomorzu Zachodnim jest prof. Jerzy Buzek – premier rządu w latach 1997-2001 oraz przewodniczący parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
Wodór napędem regionów
Program pierwszego dnia konwentu rozpoczął się od wydarzenia towarzyszącego - konferencji H2Szczecin WODÓR NAPĘDEM REGIONÓW. Podczas konferencji podkreślono, że transformacja energetyczna to droga, od której nie ma odwrotu. Jak zwrócono uwagę, Polska stoi przed dużą szansą i nie może jej zaprzepaścić - tym bardziej, że możliwości jest kilka, a węgiel, który jest podstawą naszego systemu energetycznego wkrótce się skończy. Jedną z szans na pozytywne zmiany jest właśnie wodór, który może stać się podstawą nowego modelu energetyki. Uczestnicy konferencji jednomyślnie wskazali, że kluczem do transformacji energetycznej jest dobra współpraca na linii biznes-samorząd-rząd i instytucje otoczenia biznesu.
35 postulatów regionów dotyczących przyszłej polityki spójności
Następnie odbyły się obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP, podczas których uczestnicy debatowali o Polityce Spójności po 2027 roku. Efektem rozmów jest przyjęte wspólne stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP mówiące o tym, że polityka spójności powinna silniej pełnić swoją traktatową rolę. Autorzy stanowiska podkreślają, że od 20 lat polityka spójności jest w Polsce silnym impulsem do pozytywnych zmian społeczno-gospodarczych i instytucjonalnych, a także jest istotnym źródłem finansowania rozwoju. Przyjęty dokument zawiera 35 postulatów skupionych wokół pięciu głównych tez. Tezy te wskazują, że Polityka Spójności UE powinna: silniej niż dotychczas pełnić swą traktatową rolę, być skierowana bezpośrednio do Regionów oraz być wyraźnie ukierunkowana tematycznie. Wskazują również, że mechanizmy realizacji Polityki Spójności UE wymagają nowego podejścia, sama Polityka powinna wyraźnie wzmocnić instrumenty terytorialne.
Wśród kluczowych obszarów interwencji polityki spójności wymienia się takie obszary tematyczne jak: powstrzymanie negatywnych zmian klimatycznych, przeciwdziałanie wszelkim formom wykluczenia, wsparcie społeczeństwa obywatelskiego czy konieczność dalszej transformacji gospodarczej.
Regionalne rozmowy
Najważniejszymi tematami obrad trwającego Konwentu Marszałków Województw RP są dyskusje dotyczące Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, Współpracy Rządu RP z Samorządami Województw oraz Promocji Województw podczas Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace.
Przypomnijmy, że od nowego roku, tj. od 1 stycznia 2025, Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Jak podkreślono podczas obrad, w ramach prezydencji nasz kraj odwiedzą liczni goście z całej Unii Europejskiej. W związku z tym w całym kraju zaplanowano setki różnorodnych wydarzeń. Będą one okazją do zaprezentowania bogactwa Polski i jej regionów, zaprezentowania dorobku kulturalnego, potencjału turystycznego, ale też osiągnięć na tle gospodarczym, w tym innowacji.
Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP
Konwentowi Marszałków Województw RP towarzyszy Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP, w którym bierze udział wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste przekazanie steru Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP na ręce Małopolski. Symboliczne, drewniane koło sterowe z rąk Teresy Kaliny - Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odebrał Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący SWM.
O konwencie
Przypomnijmy, Konwent Marszałków RP to organ opiniodawczo-doradczy Związku Województw RP. Konwent został powołany w 1999 roku, wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach.
Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Każde z posiedzeń kończy się podjęciem wspólnych stanowisk, które są przekazywane do władz centralnych i innych zainteresowanych jednostek.
Małopolska była gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków RP już trzykrotnie – w 2000 roku, 2008 roku i w pierwszym półroczu 2017 roku. Po raz kolejny obejmie przewodnictwo w Konwencie już 1 stycznia 2025 roku.