To tutaj w Małopolsce wykuwają się patenty, organizuje się konferencje międzynarodowe o strategicznych kierunkach rozwoju. To dzięki Państwa uczelniom, pracownikom i kolejnym pokoleniom absolwentów nasz region od wielu lat rozwija się coraz prężniej
- powiedział marszałek Łukasz Smółka, otwierając obrady Rady Naukowej.
Pierwszy punkt obrad dotyczył podsumowania Krynicy Forum 2024, które odbyło się w dniach 18-20 września br. Sprawozdanie i wnioski z tego wydarzenia przedstawili Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki oraz Paweł Musiałek, dyrektor programowy Krynica Forum i prezes Klubu Jagiellońskiego. Następnie członkowie Rady omawiali kwestię przyszłorocznej edycji: proponowanych sekcji, paneli i tematów, które będą poruszane.
W czasie tegorocznej edycji Krynicy Forum 2024 odbyło się ponad 40 paneli dyskusyjnych, w których udział wzięło blisko 150 prelegentów. Poszczególne panele zostały zgrupowane w cztery ścieżki tematyczne: „bezpieczeństwo i odporność”, „rozwój i biznes”, „geopolityka i geoekonomia”, „samorząd i społeczeństwo”. Przedstawiciele małopolskiego samorządu uczestniczyli w dyskusjach poświęconych m.in. walce z wykluczeniem transportowym, współpracy transgranicznej regionów, budowaniu marek lokalnych, rozwoju sektora innowacji czy roli samorządu w budowaniu obrony cywilnej. Drugiego dnia konferencji uhonorowali także najlepszych przedsiębiorców regionu, wręczając Nagrody Gospodarcze Województwa Małopolskiego. Gościem specjalnym konferencji był Prezydent RP Andrzej Duda, który objął to wydarzenie Patronatem Honorowym. W ramach wizyty podczas drugiego dnia Forum Prezydent spotkał się z parlamentarzystami i przedstawicielami małopolskich jednostek samorządu terytorialnego.
Cieszę się, że Województwo Małopolskie mogło być Partnerem Głównym Krynica Forum 2024 i wesprzeć organizację tak istotnego wydarzenia, stanowiącego punkt przecięcia dla świata nauki, polityki, biznesu i samorządów. Ostatnie lata pokazały nam wyraźnie, że budowanie trwałych, mocnych relacji i dobra współpraca są kluczowe, jeśli chcemy skutecznie mierzyć się z aktualnymi problemami regionu, kraju, świata. Spotkanie w Krynicy dało nam wszystkim okazję do podjęcia rozmów na najistotniejsze tematy, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia mieszkańców naszego regionu, mieszkańców Polski i Europy. Pokazało także, że Małopolska jest jedna i silna
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
W dalszej części Paweł Knapczyk, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWM, przedstawił informację na temat naboru wniosków w ramach Działania 1.4.A Infrastruktura badawcza sektora nauki, program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Następnie Rafał Poniewski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionu UMWM, przedstawił koncepcję aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”, w tym tryb i harmonogram prac, czynnik współpracy ze środowiskiem naukowym, wnioski i rekomendacje z Ewaluacji śródokresowej skuteczności realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” oraz wyzwania stojące przed regionem w perspektywie 2030 r. W drugiej części swojego wystąpienia przedstawił informacje o konferencji i możliwościach uczestnictwa w IndTech 2025 – międzynarodowej konferencji dotyczącej wdrażania ekologicznych technologii i materiałów w przemyśle pt. EUIndTech2025 – Industrial Technologies and Materials for Sustainable Europe, która odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2025 r. w Krakowie.
Posiedzenie Rady Naukowej zakończyło się dyskusją, a następnie wzajemnymi życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Każdemu z Państwa składam życzenia rodzinnych, spokojnych i serdecznych Świąt Bożego Narodzenia. A w nadchodzącym 2025 roku życzę, aby Państwa uczelnie wspaniale się rozwijały. Wszelkiej pomyślności!
- powiedział wicemarszałek Witold Kozłowski.
Rada Naukowa ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski powstała w maju 2021 r. z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Rektorów Uczelni Małopolski. Wówczas podpisano porozumienie o współpracy między Województwem Małopolskim a: Akademią Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Akademią Ignatianum w Krakowie, Akademią Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechniką Krakowską im. T. Kościuszki, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową w Nowym Targu, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie i Małopolską Uczelnią Państwową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Obecnie Rada liczy 18 członków.