Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Ponad 230 projektów czeka na głosy Małopolan!

Współpraca
29 kwietnia 2021
Do głosowania w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego dopuszczono rekordową liczbę zadań. O tym, które z nich zostaną zrealizowane, zdecydują Mieszkańcy Małopolski. Głosowanie zacznie się 14 maja i potrwa do 14 czerwca 2021 roku. Do rozdysponowania jest 12 milionów złotych!

Z roku na rok do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpływa coraz więcej propozycji zadań do realizacji autorstwa Małopolan. W trakcie naboru wniosków do 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zgłoszono rekordową liczbę 343 projektów. Po formalnej i merytorycznej weryfikacji, aż 234 zadania zostały dopuszczone do głosowania.

Rosnące zainteresowanie Budżetem Obywatelskim Województwa Małopolskiego świadczy o tym, że Małopolanie są coraz bardziej aktywni społecznie i coraz chętniej włączają się w działalność obywatelską. Wysoka świadomość społeczna potrzeb i fakt, że z tych zadań realnie korzystają mieszkańcy, pomaga nam, samorządowcom w realizowaniu zadań publicznych „szytych na miarę”. A trzeba przyznać, że naszym mieszkańcom nie brak pomysłowości i kreatywności

– mówi Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego w puli zadań dopuszczonych do głosowania zdecydowanie przodują inicjatywy sportowe, bo jest ich aż 104. Blisko 50 zadań związanych jest z kulturą, zaś 35 projektów ma charakter społeczno-zdrowotny. Nie zabrakło także licznych projektów edukacyjnych (15 zadań) oraz inwestycyjnych (14 projektów). Małopolanie będą mogli również zagłosować na propozycje z zakresu turystyki (8 zadań), czy ekologii (6 inicjatyw), a także na 2 zadania wspierające rozwój obszarów wiejskich.

• Lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj 

Najwięcej zadań będą mieć do wyboru mieszkańcy Subregionu Miasto Kraków – 46 zadań. Po 41 propozycji do wyboru będą mieć Mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. W Subregionie Sądeckim będzie można wybierać spośród 40 zadań, w Subregionie Małopolski Zachodniej wśród 36 zgłoszonych inicjatyw, zaś w Subregionie Tarnowskim na liście pojawi się 30 opcji do wyboru.

Warto także wspomnieć, że w marcu autorzy odrzuconych zadań mogli odwoływać się od wstępnej weryfikacji ich pomysłów. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpłynęło 26 odwołań. Nadesłane pisma były rozpatrywane przez specjalnie powołaną w tym celu Radę Budżetu Obywatelskiego, która uznając argumentację autorów za zasadną postanowiła dopuścić 5 kolejnych zadań do głosowania.

14 maja rusza głosowanie w ramach 5.edycji BO Małopolska. Jak oddać swój głos?

Już 14 maja oficjalnie ruszy głosowanie w ramach 5. Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego i potrwa do 14 czerwca 2021 roku. Każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat będzie mógł oddać głos na wybrane przez siebie zadanie.
W tym roku będą trzy możliwości oddania głosu. W obecnej sytuacji w naszym kraju najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez Internet – 14 maja na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania. Mieszkańcy Małopolski będą mieli również możliwość uzupełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do jednej z urn postawionych w 19 punktach do głosowania. Głosy będzie można oddać także korespondencyjnie, przesyłając wypełniony formularz na adres Urzędu Marszałkowskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze przed 14 maja lub po 14 czerwca 2021 roku, zostanie uznany za nieważny!

Razem zdecydujmy, na co przeznaczymy aż 12 milionów złotych z Budżetu Województwa Małopolskiego. Serdecznie zachęcam do głosowania!

– podsumowuje Iwona Gibas, koordynująca prace nad Budżetem Obywatelskim.

Wyniki głosowania poznamy do 22 października 2021 roku.

 

Galeria zdjęć

Autor: Kancelaria Zarządu