Z tej właśnie okazji, marszałek województwa Witold Kozłowski wręczył dyrekcji i pracownikom Muzeum Nagrodę Województwa Małopolskiego Polonia Minor.
Przepiękne i wyjątkowe miejsce na wyciągnięcie ręki! Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Muzeum i Pracowni Witrażu w Krakowie. Dziś, z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 120-lecia, w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego przekazuję nagrodę Polonia Minor jako wyraz uznania w upowszechnianie sztuki witrażu. Dziękuję za stałą obecność w życiu kulturalnym Małopolski i życzę na kolejne lata samych sukcesów i satysfakcji z prowadzonej działalności artystycznej
- podkreśla marszałek Małopolski.
Pomysłodawcą Muzeum i Pracowni był Stanisław Gabriel Żeleński – brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego, z zawodu architekt, który postanowił stworzyć pierwszą znaczącą pracownię witraży na ziemiach polskich. Kamienica, w której mieści się Pracownia została wybudowana specjalnie dla jej potrzeb. Została tak zaprojektowana, aby poprzez strukturę rozplanowanych pomieszczeń obrazować proces tworzenia witraży. Z zakładem współpracowali m.in Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Jan Bukowski, Karol Frycz i Wojciech Jastrzębowski.
Zakład regularnie uczestniczy w Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach, bierze udział w specjalnej wystawie Światowych Targów KOINE VICENZA ITALY 2013, jako jedyny przedstawiciel Europy środkowo-wschodniej. Pracownia otrzymała złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2013 za projekty Piotra Ostrowskiego do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku oraz wyróżnienie w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2017 za projekt „Apollo w budowie”.