W ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, który ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku, do podziału może być nawet 6 mln zł. Kluczowym dokumentem jest jego regulamin, dlatego debata nad nim zdominowała ostatnie w tej kadencji posiedzenie Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Chcielibyśmy, żeby projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego dotyczyły zadań, które należą do kompetencji województwa, a nie innych jednostek samorządu, jak powiaty czy gminy – mówił Jacek Krupa z zarządu województwa.
Wśród projektów, które mogą liczyć na wsparcie są te o znaczeniu prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym oraz turystycznym. Zadania te w większości realizowane będą na poziomie subregionalnym. – Taki podział jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniony, bo na poziomie regionalnym realizowanych jest wiele zadań, natomiast być może mieszkańcom brakuje działań o zasięgu subregionalnym, czy jeszcze mniejszym – dodał Jacek Krupa.
Wśród innych omawianych tematów znalazł się też Program współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2016 roku czy Projekt wyborów do Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego nowej kadencji. Na spotkaniu podsumowano również dwuletnią pracę Rady w kończącej się właśnie kadencji. Do najważniejszych spraw, jakimi zajmowali się jej członkowie należało m.in.: zaopiniowanie projektu Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2014 i 2015, zaopiniowanie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, podjęcie działań na rzecz współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a biznesem - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) czy temat promocji i organizacji wolontariatu w województwie małopolskim.
Owocną współpracę na forum rady podkreślał Jacek Krupa. – Dziękuję za tą współpracę, bo wiele udało się zrobić. Organizacje pozarządowe są ważnym elementem naszej polityki, dlatego taka dwustronna współpraca jest niezwykle ważna – zakończył przedstawiciel ZWM.
(Biuro prasowe)