– Czujemy na sobie odpowiedzialność za wykorzystanie narzędzi rozwoju, w tym funduszy europejskich – mówił Roman Ciepiela. Podkreślił, że bardzo ważnym elementem w wykorzystaniu funduszy UE będzie współpraca. W Małopolsce został przygotowany Subregionalny Program Rozwoju, wymuszający na partnerach współpracę w sięganiu po fundusze unijne.
Wicemarszałek wspomniał także o tym, że w przyszłym okresie programowania flagowym małopolskim przedsięwzięciem w sferze edukacji będzie unikatowy w skali kraju projekt Małopolska Chmura Edukacyjna. Pomoże ona uczniom szkół ponadgimnazjalnych rozwijać talenty i zainteresowania dzięki wirtualnym zajęciom, wykładom, doświadczeniom laboratoryjnym prowadzonym przez wiodące uczelnie.
Roman Ciepiela w swoim wystąpieniu zaznaczył też, że gospodarka potrzebuje jeszcze więcej wolności, ale także wsparcia w wybranych dziedzinach. Przypomniał, że w Małopolsce pomoc zostanie ograniczone do dziedzin inteligentnej specjalizacji wskazanych w Regionalnej Strategii Innowacji.
– Decyzje podjęte 25 lat temu, związane z reformą administracyjną w naszym kraju, zaowocowały tym, że mamy bardzo silne samorządy, które są rzeczywistym gospodarzem na poziomie lokalnym – podkreśliła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel w swoim wystąpieniu wprowadzającym do IV panelu „Wolność – rozwój – samorządność” w drugim dniu VII konferencji Krakowskiej.
Wiceminister zaznaczyła również, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało wielkim skokiem rozwojowym naszego kraju. Zmniejszyliśmy dystans do rozwiniętych krajów UE, zwiększyliśmy konkurencyjność gospodarki, podnieśliśmy w sposób znaczący jakość nauki, zrealizowaliśmy wielkie inwestycje transportowe. Wiceminister dodała również, że dokonał się znaczy postęp w energetyce i ochronie środowiska. Co więcej, powstało ok. 2 mln miejsc pracy z czego ok. 800 tys. w wyniku wsparcia z funduszy unijnych.
– W przyszłym okresie unijnego programowania będziemy inwestować znaczące środki w gospodarkę. Ważnymi celami do osiągnięcia będzie zwiększenie innowacyjności i wykorzystanie efektów badań naukowych w przedsiębiorstwach, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, dokończenie budowy nowoczesnej i kompletnej sieci transportowej, poprawa stanu środowiska naturalnego – wyliczała Iwona Wendel, dodając, że ważna będzie poprawa współpracy na wszystkich szczeblach, wspieranie samorządów, koncentracja na inteligentnych specjalizacjach.
Więcej:
- Więcej o VII konferencji Krakowskiej
- Zaproszenie i program VII Konferencji Krakowskie
- Tematy wystąpień podczas VII Konferencji Krakowskiej
- Wkładka o Konferencji w "Tygodniku Powszechnym"
- Wkładka o Konferencji w "Rzeczpospolitej"