Bardzo się cieszę ze spotkania z Panem Konsulem Januszem Krzywoszyńskim. Kirgistan wydaje się perspektywicznym kierunkiem, jeśli chodzi o rozwój współpracy na wielu płaszczyznach. Szczególnie potrzebne są projekty w dziedzinach gospodarki oraz współpracy akademickiej, które służą zarówno Małopolsce jak i Kirgistanowi
- mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Ważny partner w regionie Azji Centralnej
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kirgistanem zostały nawiązane w 1992 roku. Jest to ważny partner naszego kraju w regionie Azji Centralnej, a nasze relacje dwustronne oparte są na wzajemnym zaufaniu i atmosferze zrozumienia. Wyrazem polskiego zaangażowania w Kirgistanie było powołanie Konsula Honorowego RP w Biszkeku.
Współpraca gospodarcza
Najważniejszymi sektorami kirgiskiej gospodarki jest rolnictwo, energetyka i przemysł wydobywczy. Podstawową płaszczyznę dwustronnych kontaktów gospodarczych stanowi Polsko–Kirgiska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Kraj stara się dywersyfikować źródła dochodów, rozwijając sektory takie jak turystyka, przemysł tekstylny oraz usługi finansowe. Tutaj widać dużą szansę na rozwój relacji gospodarczych z małopolskimi firmami, które specjalizują się np. w branży turystycznej. Polskie placówki dyplomatyczno-konsularne w Kazachstanie stale dążą też do promocji polskiej kultury i sztuki w Republice Kirgiskiej, co przekłada się również na zainteresowanie turystów z Kirgistanu małopolskimi zabytkami.
Rozwój nauki
Coraz więcej obywateli Republiki Kirgiskiej jest zainteresowanych podjęciem nauki w Polsce, a dzięki działaniom na miejscu uruchomiono w Biszkeku lektorat języka polskiego na miejscowym uniwersytecie. Stale jest również rozbudowywana baza dydaktyczno-naukowa tamtejszego laboratorium językowego. Małopolska może odegrać ważną rolę w kształceniu przyszłych kadr tego kraju, co wspomoże jego potencjał rozwojowy. Nasze uczelnie mogą zyskać tym samym nowego i cennego partnera oraz możliwości pozyskiwania kolejnych źródeł badań naukowych.