Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Niepełnosprawni przez pryzmat możliwości

Współpraca
06 czerwca 2006
Problematyka osób niepełnosprawnych jest mi szczególnie bliska, jestem bowiem od wielu lat członkiem Polskiego Stowarzyszenia działającego na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w Wolbromiu. Liczę więc na głosy w dyskusji na dzisiejszej konferencji.– powiedział wicemarszałek Zbysław Owczarski otwierając w Krakowie I Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych Działających na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. 

Zagadnienia związane z problemami osób niepełnosprawnych były dostrzegane przez samorząd województwa małopolskiego od chwili jego powstania. Działaniami w tym zakresie zajmował się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Istotnym wydarzeniem był obchodzony w roku 2003 Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych, który miał być dodatkowym impulsem do kontynuowania tych działań w przyszłości i z coraz większym zaangażowaniem. Wicemarszałek w swoim wystąpieniu przypomniał i podkreślił zadania jakimi zajmuje się samorząd województwa w kwestii niepełnosprawnych.

Dzisiejsza konferencja była także okazją do podziękowań dla Zofii i Zdzisława Żelaznych ze Stowarzyszenia Filantropów im. Brora Hannsona - Pragnę przekazać podziękowania dla wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się tą tematyką. Szczególne podziękowania kieruję na ręce Państwa Żelaznych, dzięki którym od 27 lat do Małopolski dociera  pozyskany w formie darów ze Szwecji, wysokiej jakości i bardzo funkcjonalny sprzęt rehabilitacyjny oraz wyposażenie szpitali i innych placówek. – zaznaczył wicemarszałek.

Obecny na Forum Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapewnił uczestników, że rząd dołoży wszelkich starań, by proces realizacji grantów i pozyskiwania na nie środków był jak najbardziej przejrzysty. Ministerstwo będzie dążyć do takich zmian, które wydłużą czas realizacji projektów z rocznych na pięcioletnie, przy obowiązku corocznego raportowania rezultatów, umowy i rozdział środków staną się jednolite i prostsze, uproszczony zostanie także tryb składania wniosków o dofinansowanie. Najważniejsze jednak, że Ministerstwo zapewniło na dzisiejszym spotkaniu, że zwiększy się rola samorządu województwa w rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych.  

I Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych Działających na Rzecz Osób Niepełnosprawnych przygotował zespół ds. rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Departamencie Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Galeria zdjęć