Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Małopolska Tarcza Humanitarna – konkretna pomoc dla mieszkańców Ukrainy

Współpraca
18 września 2023
42 agregaty prądotwórcze trafią do regionu partnerskiego Małopolski – Obwodu Lwowskiego na Ukrainie. Marszałek Witold Kozłowski podpisał umowę z wykonawcą – firmą Pezal Product Line Sp. z o.o., która zajmie się produkcją i dostarczeniem urządzeń do Lwowa.

W wyniku przetargu nieograniczonego, wyłoniono renomowanego producenta - firmę Pezal Product Line Sp. z o.o., która w ciągu 60 dni wyprodukuje i dostarczy do Lwowa 42 agregaty prądotwórcze. Trójfazowe urządzenia o mocy 6 kW oraz 10 kW będą wyposażone w nowoczesne silniki diesla, które charakteryzują się wysoką wydajnością, bezawaryjnością, niskimi kosztami eksploatacyjnymi, jak również możliwością długiej pracy na jednym zbiorniku paliwa przy 100% obciążeniu.

- Agregaty, które trafią na Ukrainę będą służyły przede wszystkim do podtrzymywania ogrzewania budynków, w tym budynków mieszkalnych – mówi marszałek województwa Witold Kozłowski.

Wspólnie z naszymi partnerami z Obwodu Lwowskiej uznaliśmy, że konieczne jest uruchomienie tego projektu, który dotyczy dostarczenia zastępczej energii elektrycznej szczególnie do domów jednorodzinnych, ale też ukraińskich instytucji. Pomagamy na tyle, na ile możemy. Każda pomoc, która jest kierowana na Ukrainę jest bardzo potrzebna, szczególnie ze względu na tamtejszych mieszkańców, których sytuacja, w związku z wojną, jest bardzo trudna

- dodał Witold Kozłowski.

Koszt wyprodukowania i dostarczenia agregatów na Ukrainę to ponad 915 tys. złotych. Środki te w całości pochodzą z budżetu województwa.

Podpisana w poniedziałek umowa wpisuje się w działania w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej - Fundusze Europejskie dla Ukrainy. To projekt samorządu województwa mający na celu kompleksową pomoc zarówno mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną mieszkają w Małopolsce, jak również tym, którzy walczą o niepodległość swojego kraju. Małopolska Tarcza Humanitarna jest finansowana z funduszy unijnych i budżetu województwa.

W Małopolskiej Tarczy Humanitarnej zastosowaliśmy mechanizmy, które sprawdziły się w działaniach antykryzysowych podczas pandemii koronawirusa. Skierowany na praktycznie wszystkie obszary życia mieszkańców Małopolski projekt Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przekroczył już budżet 2 miliardów złotych. Na ten wzór utworzyliśmy Małopolską Tarcze Humanitarną, która jest bezpośrednim wsparciem dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego regionu, tych, którzy zostali tu pracować, uczyć się i mieszkać, ale też tych, którzy zostali w Ukrainie

- podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Przypomnijmy, że już w kwietniu 2022 roku, w ramach bezpośredniej pomocy dla partnerskiego Obwodu Lwowskiego, samorząd województwa przeznaczył 3 miliony złotych z budżetu województwa.

Galeria zdjęć