Podczas imprezy dyskutowano m.in. na temat projektów i możliwości zawierania partnerstw dla projektów innowacyjnych, a także sposobów pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom w udziale w międzynarodowych projektach. W trakcie targów prezentowane były innowacyjne rozwiązania nie tylko z krajów Unii Europejskiej (w tym z Polski), ale także z Algierii, Arabii Saudyjskiej, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Chorwacji, Iranu, Malezji, Mołdawii, Rosji.
Polska uczestniczy w tej prestiżowej imprezie od 1990 r. Organizacja uczestnictwa polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na targach odbywa się we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Belgii.
Małopolska również bierze udział w targach. W tym roku Katedra Metrologii AGH zaprezentowała cztery wynalazki: urządzenie pomiarowe ze światłowodową transmisją energii i sygnałów mierzonych, system pomiaru parametrów ruchu drogowego, izolator galwaniczny z pojemnościową barierą wysokonapięciową oraz cyfrowy jednokanałowy lokalizator osobistych nadajników górniczych. W targach uczestniczyło również Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku centrum pochwaliło się trzema wynalazkami: pozytonowym tomografem emisyjnym, ferytywnym katalizatorem do syntezy styrenu oraz przewodzącymi warstwami węglowymi do otrzymywania akumulatorów litowych.
- Obecnie największym problemem polskich wynalazków jest ich dalsze rozpowszechnienie i komercjalizacja - podkreśla dr Gabriela Konopka-Cupiał, specjalistka ds. rozwoju projektów CITTRU. - Polska musi rozwinąć najpierw kulturę innowacji - zaznacza Wanda Samborska z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli.
Jak co roku prezentowane na targach wynalazki zostały zgłoszone do międzynarodowego konkursu BRUSSELS EUREKA. Prezentowane osiągnięcia naukowo-techniczne były oceniane w 19 kategoriach branżowych. Szczególnie zasłużeni wynalazcy zostali też odznaczeni Krzyżami Zasługi Orderu Wynalazczości (krzyż kawalerski, oficerski, wielki oficerski, komandorski) nadanymi przez Komisję Odznaczeń Belgii. Odznaczenie to jest nadawane wybitnym wynalazcom oraz osobom i instytucjom zasłużonym dla rozwoju wynalazczości.
Więcej informacji na temat wynalazków, możliwości finansowania projektów innowacyjnych można uzyskać w Centrum Transferu Technologii Akademii Górniczo-Hutniczej, w CITTRU lub za pośrednictwem Przedstawicielstwa Małopolski w Brukseli .
(mpior)