Bardzo się cieszę, że jako Marszałek Województwa Małopolskiego, w tak zacnym gronie mogę kontynuować pracę Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Bardzo dziękuję, że mieliśmy okazję współpracować w poprzedniej kadencji i bardzo proszę Panie i Panów Profesorów o dalszą współpracę przez następne 5 lat. Przed nami ważny moment rozwoju Małopolski - nowa perspektywa Funduszy Europejskich i potrzebne jest szerokie zaangażowanie środowiska naukowego, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Jestem otwarty na daleko szeroką współpracę z każdym środowiskiem, dla dobra naszego regionu warto wsłuchiwać się w różne głosy. Przed nami Krynica Forum 2024, a także proces zainwestowania Funduszy Europejskich, co jest priorytetem dla Zarządu Województwa Małopolskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego - aby nasz region mógł się jeszcze bardziej rozwijać
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Działalność Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski zainaugurowano w połowie 2021 roku. Podpisane wówczas uroczyście w krakowskich Sukiennicach dwustronne porozumienia oraz kolejne spotkania z rektorami zbudowały mocny fundament pod długofalową współpracę pomiędzy Województwem Małopolskim a funkcjonującymi w regionie uczelniami wyższymi. W sierpniu tego samego roku, w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, przyjęto projekt Regulaminu Pracy Rady Naukowej. Dokonano także wyboru Przewodniczącego Rady - został nim profesor Stanisław Mazur, ówczesny Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce skupiająca 16 rektorów małopolskich uczelni wyższych.
Bardzo Państwu dziękuję, że tworząc Radę Naukową ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski odłożyliśmy sprawy, które różnią i skoncentrowaliśmy się na dwustronnej współpracy przeprowadzając wielkie projekty jak np. Igrzyska Europejskie. Ta rada ma jeszcze dużo ciekawych i ważnych projektów do zrealizowania. Bardzo dziękuję profesorowi Stanisławowi Mazurowi za przewodniczenie temu gremium w poprzedniej kadencji i cieszę się również z tego, że mamy w tym gronie przedstawicieli uczelni z całej Małopolski
- zaznaczył wicemarszałek Witold Kozłowski.
Przedstawiciele Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski biorą udział w wielu kluczowych dla regionu wydarzeniach. To szacowne grono, skupiające wybitnych naukowców z różnych dziedzin, stało się ważnym czynnikiem dynamicznego rozwoju Małopolski. Bardzo aktywna działalność rady wpisuje się również w Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”. Współpraca samorządu Małopolski oraz rady jest odpowiedzią na wyzwania naszych czasów. Wiążą się z nią realne nadzieje i oczekiwania na rozwiązanie wielu problemów oraz urzeczywistnianie marzeń.
Podczas posiedzenia rady rozmawiano m.in. o przygotowaniach do zbliżającego się Krynica Forum 2024, które na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń społeczno-gospodarczych w kraju. Jest odpowiedzią na tak bardzo obecnie potrzebny dialog i refleksję. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kościuszki. Województwo Małopolskie to Partner Główny tej cennej inicjatywy.
W dyskusjach biorą udział eksperci, naukowcy, politycy szczebla rządowego i samorządowego. Forum jest przestrzenią nawiązywania kontaktów, współpracy, wymiany doświadczeń i networkingu. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to dla Małopolski świetna okazja, by zaprezentować nasze mocne strony. Promuje też atrakcyjność naszego regionu, w tym otwartość na inwestycje i działania tworzące przyjazne środowisko dla przedsiębiorców.
Jednym z najważniejszych tematów tegorocznej edycji będzie bezpieczeństwo. Wśród panelistów znaleźli się czołowi eksperci i politycy m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak, czy poseł RP Jan Krzysztof Ardanowski. Organizatorzy wystosowali również zaproszenia do udziału dla studentów wielu kierunków i specjalności.
Więcej informacji na stronie Krynica Forum 2024.