Spotkanie w Małopolsce jest podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich odbywa się 8 i 9 kwietnia w Krakowie. 10 i 11 kwietnia goście małopolskiego samorządu udają się na wizytę studyjną na Podhale. W trakcie obrad w Krakowie członkowie zespołów do spraw mobilności rowerowej zapoznawali się dobrymi praktykami, pomysłami i doświadczeniami małopolskiego samorządu w dziedzinie rozwoju ruchu rowerowego. Prelekcje wygłosili m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i organizacji pozarządowych zajmujących się turystyka rowerową. Polską Organizację Turystyczną reprezentowała wiceprezes organizacji Małgorzata Wilk-Grzywna.
Uczestników spotkania powitał radny województwa, prezes małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, który przypomniał dokonania Małopolski w obszarze turystyki rowerowej.
Turystyka rowerowa to dziś jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki turystycznej. Nasz samorząd zaczął działania nad jej rozwojem wiele lat temu, a ich owocem stała się sieć tras VeloMałopolska. Bardzo cieszę się, że dziś do Małopolski przyjechali pasjonaci rowerów z tak wielu województw. Chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami, dobrymi praktykami i planami, ale też chcemy skorzystać z Waszych. Jestem przekonana, że to spotkanie będzie konstruktywną i owocną dyskusją
- wyjaśnia Iwona Gibas z zarządu województwa.
Na drugą część spotkania będzie składał się wyjazd studyjny na Podhale. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w przejeździe flagową trasą VeloMałopolska, którą jest VeloDunajec. Odwiedzą również Miejsca Przyjazne Rowerzystom, których sieć coraz gęściej pokrywa teren województwa.
Małopolska liderem w budowie tras rowerowych
Małopolska jest w Polsce pionierem ruchu rowerowego. Nasz region jako pierwszy rozpoczął proces budowy regionalnych tras rowerowych. Biegną one wzdłuż koryt największych rzek regionu. Obecnie Małopolska to ok. tysiąca kilometrów dobrej jakości tras rowerowych, z czego prawie 700 km to trasy VeloMałopolska. Z siecią tras współgra program Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, w skład którego wchodzi ponad 200 obiektów, w których rowerzyści mogą bezpiecznie przechować swój sprzęt, dokonać drobnych napraw i dowiedzieć się o lokalnych atrakcjach.
Środowym spotkaniem małopolski samorząd po raz kolejny zaznacza swoją rolę w kształtowaniu polityki rowerowej w Polsce. Przypomnijmy, że podczas odbywającego się w lutym w Krakowie Konwentu Marszałków RP nasze województwo było gospodarzem podpisania przez Polską Organizację Turystyczną i Związek Województw RP porozumienia o utworzeniu Krajowego Centrum Koordynacji EuroVelo w Polsce. Centrum to zwiększy widoczność Polski jako atrakcyjnego celu na europejskiej mapie turystyki rowerowej, na której Małopolska już ma ważne miejsce.
Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.