Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Szlakiem ogrodów. Małopolska – naturalnie!

Turystyka
25 maja 2022
Czy zaplanowaliście już najbliższy weekend? Jeśli nie, to mamy dla Was doskonałą propozycję. Piękne wiosenne dni koniecznie trzeba wykorzystać i ruszyć na wycieczkę po Małopolsce - tym bardziej, że właśnie teraz region zachwyca soczystą zielenią traw i drzew, feerią barw kwiatów, aromatów ziół i radosnym świergotem ptaków. To najlepszy czas, aby wyruszyć Szlakiem Małopolskich Ogrodów!

Małopolska przyroda zachwyca o każdej porze roku, ale wiosną jest wyjątkowa. Moc kolorów, zapachów, dźwięków, faktur, oddziałuje na wszystkie zmysły. To doskonała pora aby wyruszyć Małopolskim Szlakiem ogrodów i dać się porwać czarowi natury. Na szlaku znajdują się już 32 piękne ogrody, parki, zielone enklawy, które zachwycają, koją, przywracają spokój i równowagę. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z naturą ma na nas wpływ terapeutyczny. Przebywanie w ogrodach pomaga nam nie tylko się wyciszyć, ale także wspomaga leczenie wielu schorzeń. Przyroda jest kluczowa w odczuwaniu radości, zmniejsza się poziom stresu, a wzmacnia się stan odprężenia. Dlatego zachęcam, aby tej wiosny skorzystać z dobrodziejstw jakie daje małopolska natura i piękno jakim otoczą nas małopolskie ogrody

– zaprasza do korzystania ze szlaku Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Ze względu na swą różnorodność szlak obejmuje ogrody podzielone na 4 kategorie: ozdobne, użytkowe, edukacyjne i terapeutyczne, dzięki temu łatwiej odnaleźć miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Małopolski Szlak Ogrodów to miejsca niebanalne, z ciekawą ofertą, z widokami zapierającymi dech w piersiach. Rosną w nich 102 gatunki roślin! Na szlaku znajdziecie ogrody historyczne, starannie wypielęgnowane dworskie i pałacowe parki i zieleńce (np. ogrody królewskie na Wawelu, czy na Zamkach w Niepołomicach i Pieskowej Skale), nieco bardziej dzikie współczesne zielone enklawy, ogrody tematyczne o niezwykłej formie i przesłaniu jak Ogród Biblijny w Proszowicach i Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, gdzie po wejściu na wieżę widokową można zobaczyć namalowany za pomocą ponad 20 tys. drzew, krzewów i kwiatów 3-hektarowy obraz przedstawiający postać papieża Polaka. Gwarantujemy, że wszystkie miejsca Was zachwycą. Spacer po parkach czy ogrodach ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę – jest dostępny dla każdego, niezależnie od formy fizycznej i możliwości kondycyjnych. Z przechadzki będą zadowoleni zarówno seniorzy, jaki i najmłodsi turyści. To fantastyczna forma wspólnego, rodzinnego spędzenia wolnego czasu, szczególnie, że liczne miejsca na szlaku rozsiane są po całym regionie i być może jeśli rozejrzymy się wokół, okaże się, że przepiękne zielone miejsca są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Więcej o szlaku można dowiedzieć się zaglądając na poświęconą mu stronę internetową.

Jeśli wolicie wiejskie i sielskie klimaty pól i ogrodów, chcecie wypocząć na łonie przyrody otoczeni aromatem ziół, poszukajcie wymarzonego miejsca wśród obiektów na szlaku tematycznym o wdzięcznej nazwie „Małopolska wieś pachnąca ziołami”. Szlak tworzy 19 atrakcyjnie położonych obiektów agroturystycznych wyspecjalizowanych w zakresie uprawy i szerokiego wykorzystania ziół. Tutaj nie tylko uprawia się zioła, układa je w wonne bukiety, ale także przetwarza i wykorzystuje w ziołolecznictwie. Dzięki gościnności i zaangażowaniu gospodarzy można obserwować i czynnie uczestniczyć w zielarskich pracach. To niesamowite doświadczenia i możliwość bezpośredniego obcowania z naturą i tradycją polskiej wsi. Więcej o obiektach znajdujących się na szlaku dowiecie się klikając w ten link.

Odkrywajcie Małopolskę – naturalnie!

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Turystyki / JS