Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Smak historii odkryty

Turystyka
22 września 2022
Niezwykłe jurajskie historie i legendy, wyjątkowe smaki i aromaty tradycyjnych smakołyków, rekonstrukcje historyczne, pokazy rzemiosł, warsztaty, degustacje i inne, liczne atrakcje przyciągnęły na Jurę tysiące turystów. To wszystko za sprawą Juromanii - Święta Jury Krakowsko - Częstochowskiej, które od piątku do niedzieli odbywało się w ponad 35 lokalizacjach na terenie województwa małopolskiego i śląskiego.

To niezwykłe świętowanie zorganizowane wspólnie przez Małopolskę i Śląsk pod hasłem „Poczuj smak historii” rozpoczęło się już w piątkowy wieczór w bardzo gorącej atmosferze. Rajd Świetlika i pokazy teatru ognia na Pustyni Błędowskiej, spacer po zamku Tenczyn w Rudnie w blasku pochodni i towarzystwie fireshow na zamkowym dziedzińcu, nocna wizyta w jurajskich jaskiniach, zwiedzanie Bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu, to tylko niektóre atrakcje piątkowego popołudnia i wieczoru, które wprowadziły uczestników w doskonały nastrój i świąteczną atmosferę.

Sobota i niedziela obfitowały w liczne atrakcje związane z motywem przewodnim wydarzenia: rekonstrukcje historyczne, potyczki rycerskie, pokazy dworskich zwyczajów, warsztaty kulinarne, degustacje tradycyjnych przysmaków wycieczki z przewodnikami i niezwykłe jurajskie opowieści. Dla wszystkich uczestników była to okazja do wspaniałej zabawy, poznania historii i zwyczajów regionu, oraz skosztowania tradycyjnych smaków i aromatów znanych od pokoleń, a to wszystko w najpiękniejszych, naturalnych plenerach. Nie zabrakło tradycyjnych już punktów programu jak zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych, zajęć edukacyjnych, konkursów, gier terenowych, biegów, marszów nordic walking w otoczeniu jurajskich plenerów i questów. Dzięki niezwykle zróżnicowanemu programowi Juromania to święto, w którym nie tylko można czynnie uczestniczyć i doświadczać wszystkiego na własnej skórze, ale poczuć klimat wydarzenia wszystkimi zmysłami!

Piąta edycja Juromanii dobiegła końca, niezmiernie cieszy jednak fakt, że wydarzenie z roku na rok dynamicznie się rozwija, dołączają nowe lokalizacje, organizatorzy atrakcji prześcigają się w pomysłach na niezwykłe atrakcje, a sympatyków Jury Krakowsko-Częstochowskiej systematycznie przybywa. To wielka zasługa wielu osób zaangażowanych w przygotowanie tego święta, szczególnie gospodarzy i organizatorów atrakcji w poszczególnych lokalizacjach, którzy pracują aby zaskoczyć i zaciekawić uczestników. Juromaniacy docenili to i tłumnie odwiedzali miejsca, gdzie odbywały się niezliczone atrakcje. Mam nadzieję, że bogaty program imprezy pozwolił im poznać region z najlepszej strony i będą wracać na Jurę częściej. To wspaniały teren, który nie tylko warto zwiedzać i poznawać jego historię, ale wykorzystywać go również jako plener do uprawiania sportu i turystyki aktywnej. Serdecznie zapraszam na Jurę!

– podsumowała wydarzenie Iwona Gibas z zarządu województwa.

W oczekiwaniu na kolejną edycję Juromanii nie pozostaje nic innego jak rowerem i pieszo wyruszyć na jurajskie szlaki, odwiedzić Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, podziwiać wyjątkowe krajobrazy, smakować lokalnych produktów, a także przemierzać leśne ścieżki. Organizatorzy z pewnością nie raz będą nas zaskakiwać. Warto również śledzić stronę www.juromania.pl oraz profile Juromanii na FB i Instagramie w poszukiwaniu wspomnień z tegorocznej edycji oraz informacji na temat kolejnych odsłon wydarzenia.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Turystyki / ACH