Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Orla Perć - tradycja i współczesność-kolejna odsłona inicjatywy "Bezpieczni i rozważni w Tatrach"

Turystyka
06 sierpnia 2018
Plakat przedstawia: Orla Perć - tradycja i współczesność-kolejna odsłona inicjatywy "Bezpieczni i rozważni w Tatrach".
fot. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły
Celem projektu jest edukacja na temat bezpiecznego poruszania się na najtrudniejszym polskim szlaku jakim jest Orla Perć. Projekt związany jest również ze 100-leciem Niepodległości.

"Orla Perć - tradycja i współczesność" to kolejna odsłona inicjatywy "Bezpieczni i rozważni w Tatrach", stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości nie powinny dotyczyć tylko upamiętniania wydarzeń historycznych. Powinny także kształtować postawy młodych ludzi w życiu codziennym, m. in. poprzez kształtowanie postaw patriotycznych i szacunek do polskiej przyrody. Wspomniany projekt promuje jedyny polski górski szlak o charakterze wysokogórskim, przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego i troskę o dziedzictwo historyczne i przyrodnicze tego terenu.

Orla Perć to legendarny i najtrudniejszy szlak w Tatrach. Pomysł stworzenia Orlej Perci narodził się na początku XX wieku. Wytyczenie trasy zaproponował w roku 1901 polski poeta – Franciszek Henryk Nowicki, zaś projekt szlaku przedstawił ks. Walenty Gadowski. W początkowym założeniu szlak miał biec od Wodogrzmotów Mickiewicza przez Wołoszyn, Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch i dalej do Zawratu. Tutaj miał łączyć się z istniejącym już szlakiem na Świnicę, a dalej biec przez Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy aż do Doliny Kościeliskiej.

Budowę „Orlej” rozpoczęto w roku 1903. Zaangażowało się w nią nie tylko Towarzystwo Tatrzańskie, ale także wspomniany wyżej ks. Gadowski, który osobiście uczestniczył w budowie i znakowaniu trasy, ale także pokrył sporą część kosztów budowy. Dużym wsparciem byli również Jakub Gąsienica Wawrytko, Klemens Bachleda i kilku innych górali. Wytrasowanie szlaku sprawiało wiele problemów nie tylko natury technicznej, ale też organizacyjnej. Osoby, które podjęły się tej pracy często szybko rezygnowały nie chcąc pracować w takim terenie. Należy pamiętać, iż na tym szczególnie trudnym szlaku swoje charaktery kształtowało wiele pokoleń.

Więcej informacji kliknij TUTAJ.

Galeria zdjęć

Autor: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły/Redakcja
Tagi: TATRY