Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Jakie tajemnice kryją piaski Pustyni Błędowskiej? Zobacz film Cogiteonu!

Turystyka
07 sierpnia 2020
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon wybrało się na Pustynię Błędowską, aby poznać unikalny ekosystem oraz wykonać kilka wyjątkowych doświadczeń naukowych. Jaki jest efekt tej wyprawy?

Pustynia powstała w średniowieczu, a dziś jest jednym z najcenniejszych ekosystemów w Europie. Można na niej zobaczyć fatamorganę, poszukać mrówkolwa, obserwować spadochroniarzy i poczuć się jak na nadmorskich wydmach.

Skąd się wzięła w Polsce pustynia? Jak wygląda pustynna burza? Jak bardzo nagrzewa się piasek? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z filmowego oprowadzania. Odcinek o Pustyni Błędowskiej jest pierwszym z serii filmów "Naukowiej w podróży" w której Cogiteon będzie odkrywał małopolskie atrakcje turystyczne.

Warto zasubskrybować kanał, aby poznać kolejne miejsca i związane z nimi ciekawostki naukowe: https://bit.ly/2WKZMkW

Edukatorzy centrum na piaskach pustyni przedstawiają w jaki sposób z cukru i sody oczyszczonej otrzymać puszyste "węże faraona". Topią piasek, aby pokazać jak wyglądają "perunowe strzałki", a także pompują balony z użyciem suchego lodu. Instytucja na swoim kanale prezentuje też serię filmów "Naukowej – zrób to sam", w których zachęca do eksperymentowania w domu.

Węże faraona i perunowa strzałka | doświadczenia na Pustyni Błędowskiej

Węże faraona i perunowa strzałka | doświadczenia na Pustyni Błędowskiej

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja kultury Województwa Małopolskiego. Jej siedziba powstanie w Krakowie w 2022 roku. W budynku znajdzie się wystawa stała o człowieku obejmująca około 100 eksponatów interaktywnych oraz 6 laboratoriów i pracowni do samodzielnego eksperymentowania. Wokół obiektu będzie ogólnodostępny zielony teren rekreacyjny z drzewami, łąkami kwietnymi, trawami i ogrodem na dachu.

Galeria zdjęć