Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Bądź bezpieczny i rozważny w Tatrach

Turystyka
26 maja 2018
Kolejny majowy weekend, a także zbliżające się wielkimi krokami wakacje – to bez wątpienia najlepszy czas, by oderwać się od miejskiego zgiełku i poszukać ukojenia na pięknych, tatrzańskich szlakach. I choć każdego roku słyszymy ostrzeżenia, że góry to nie przydomowy ogródek, to wciąż nie brakuje tych, którzy kompletnie nieprzygotowani porywają się na najwyższe szczyty Tatr. Zanim się jednak wybierzemy na wycieczkę, warto przypomnieć sobie o kilku zasadach, które obowiązują w górach i na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajdziemy je w pigułce – „ABC tatrzańskiego turysty”.

Wydaje się, że wszyscy doskonale wiemy, jak powinniśmy zachowywać się w górach. Jednak wciąż słyszymy o absurdalnych, ale też groźnych sytuacjach, które wynikają delikatnie mówiąc z nieroztropności turystów. Pomysł związany z projektem „Bezpieczni i rozważni w Tatrach” jest reakcją na te sytuacje, które nie powinny mieć miejsca. Dlatego wyszedłem z inicjatywą, która ma na celu podniesienie świadomości ludzi wybierających się na szlaki

– mówi Grzegorz Lipiec odpowiedzialny w województwie m.in. za obszar edukacji. I dodaje: - W przerwach pomiędzy pracą zawodową, a życiem rodzinnym oraz czasem wolnym związanym m.in. z wędrówkami górskimi powstawał właśnie ten tatrzański projekt.

Dzięki projektowi „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”, organizowanemu przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły do każdego turysty, który wyrusza na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego trafi poradnik „ABC tatrzańskiego turysty”. W wydanej właśnie publikacji znajdziemy odpowiedzi m.in. na takie pytania: Dlaczego nie warto wędrować w górach po zmroku? Jak spacerować z troską o żyjące w Tatrach zwierzęta? O czym pamiętać planując swoją wycieczkę oraz co zrobić w razie nieszczęśliwego wypadku?

Ten krótki poradnik powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy nie tylko kochają góry, ale co ważne nie chcą narażać ani swojego ani cudzego życia.

Więcej na stronie intrnetowej: www.hyla.org.pl

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM