Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Droga S7 w 2021 roku?

Transport
18 sierpnia 2015
W Michałowicach o s7 W Michałowicach o s7
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – granica województwa świętokrzyskiego. Taki plan względem tej inwestycji przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski podczas spotkania w Michałowicach, na którym obecny był m.in. Jacek Krupa z Zarządu WM.  Oddanie całego odcinka planowane jest na 2021 rok.

Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – granica województwa świętokrzyskiego była tematem spotkania Ministra Pawła Olszewskiego z burmistrzami i wójtami tych gmin, przez które przebiegać ma droga S7 na terenie województwa małopolskiego. W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Gminy Michałowice uczestniczył też Jacek Krupa z zarządu województwa.

Minister Paweł Olszewski poinformował, że budowa S7 będzie miała zapewnione finansowanie, a potwierdzone to zostanie w dokumentach rządowych, które zostaną zaprezentowane we wrześniu br. Znany jest też już wstępny harmonogram prac przy tej inwestycji.  Zakłada on, że jeszcze w 2015 roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie całego odcinka drogi S7, podzielonego na trzy części, w systemie zaprojektuj i wybuduj. Po podpisaniu umowy kolejne 1-1,5 roku przeznaczyć trzeba będzie na wykonanie projektu i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Sama budowa zajmie około 2-2,5 roku. Przewidywany czas uruchomienia drogi to rok 2021.

Z kolei Tomasz Pałasiński - Dyrektor Oddziału GDDKiA w Krakowie zapewniał, że wszystko jest gotowe, aby ogłosić ten przetarg. Teraz GDDKiA czeka jedynie na zatwierdzenie dokumentów rządowych, które ostatecznie zapewnią finansowanie budowy drogi S7.

Droga S7 na odcinku Kraków – Widoma będzie miała po trzy pasy ruchu w każdą stronę plus pas rezerwowy. Na pozostałym fragmencie wybudowane zostaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę z rezerwą na ewentualne poszerzenie drogi.

Przypomnijmy, droga ekspresowa S7 to kluczowa trasa łącząca północ i południe Polski. Docelowo liczyć ma 720 km i przebiegać przez terytorium pięciu województw, łącząc aglomeracje: gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. To także obszar pięciu specjalnych stref ekonomicznych, pięć międzynarodowych lotnisk oraz 1600 ha potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Na terenie województwa małopolskiego w najbliższych latach budowany będzie też odcinek S7 Lubień – Rabka, który znalazł się na liście podstawowej Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023.

(Biuro prasowe, fot. Jarosław Sadowski/UG Michałowice)

Galeria zdjęć