Marszałek Sepioł zaprezentował uczestnikom spotkania kwestie związane ze środowiskiem w Małopolsce, z punktu widzenia władz regionu. Marszałek zwrócił przede wszystkim uwagę na najistotniejszy problem, jakim jest w Małopolsce gospodarka ściekowa – Przyrost sieci kanalizacyjnej, jaka powstaje w naszym regionie jest niewątpliwie zauważalny, ale nie dynamiczny – podkreślił Sepioł.
W Małopolsce podejmowanych jest szereg działań zmierzających do wspierania form ochrony przyrody. Mamy 6 parków narodowych i aż 84 rezerwaty przyrody. Istnieją parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu. Na blisko 40 tys. hektarów wyznaczone zostały obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Województwo w ramach polityki gospodarki środowiskiem poświęciło wiele miejsca na ten temat w przyjętej niedawno Strategii Województwa Małopolskiego na lata 2007 – 2013. Wyznaczony cel, w postaci wysokiej jakości życia mieszkańców w czystym i bezpiecznym środowisku przyrodniczym i kulturowym będzie realizowany poprzez ochronę zasobów wodnych, ochronę powietrza i zwiększenie wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii. Nacisk Strategia kładzie także na gospodarkę odpadami i bezpieczeństwo ekologiczne.
W Małopolsce jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii poprawy stanu środowiska, ale - jestem przekonany – dzięki unijnym środkom, z Funduszu Spójności, ZPORRu, a także z Programowi Łagodzenia Skutków Restrukturyzacji Górnictwa, Hutnictwa i Wielkiej Syntezy Chemicznej uda się już w niedalekiej przyszłości uplasować nasze województwo w czołówce czystych i bezpiecznych ekologicznie – zaznaczył marszałek Sepioł.
W trosce o środowisko
Środowisko
19 kwietnia 2006
Marszałek Janusz Sepioł, przedstawiciele Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska, Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Środowiska oraz samorządowcy z całej Małopolski spotkali się w Tomaszowicach, żeby dyskutować na temat możliwości realizowania przedsięwzięć proekologicznych w naszym regionie.
Inne artykuły dotyczące tematu: Środowisko
- Środowiskoczwartek, 08 maja 2025Finał IV Małopolskiego Dnia KlimatuZa nami finał IV Małopolskiego Dnia Klimatu. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono uczestników, a Ochotnica (...)
- Środowiskośroda, 30 kwietnia 2025Poznaliśmy beneficjentów konkursu „ekoMałopolska 2025”Już po raz 6. rozstrzygnięto konkurs pn. „ekoMałopolska 2025”. Na realizację 67 wybranych realizację (...)
- Środowiskośroda, 09 kwietnia 2025Gospodarka Obiegu Zamkniętego szansą dla Ziemi. Konkurs „GOZ Lider Małopolski 2025”Naprawiają, stosują recykling, pożyczają i dzielą się z innymi, tym samym minimalizując degradacje środowiska naturalnego. (...)
Najnowsze artykuły:
- Zdrowieczwartek, 22 maja 2025Tak zmienia się dawny folwark w krakowskim KobierzyniePostępy prac związanych z realizacją inwestycji Folwark kompetencji, która ma przywrócić świetność (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejczwartek, 22 maja 2025O ograniczeniu biurokracji i obronie suwerenności państw na Komisji CIVEX w BrukseliW Brukseli obradowała Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX). W jej (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejczwartek, 22 maja 2025Regiony łączą siły – Małopolska wzmacnia relacje w Trójkącie WeimarskimW siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli trwa dwudniowa (21-22 maja) 97. Konferencja Ministrów ds. Europejskich (...)