Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie w chwili obecnej prowadzi roboty konserwacyjne na odcinku rzeki Serafa (łącznie 4,9 km) na terenie miasta Krakowa. Planowany termin zakończenia robót to 30.09.2010 roku. Równocześnie realizowane są roboty od granicy miasta Krakowa do ul Półłanki. Od 16.08.2010 są realizowane również roboty na odcinku od mostu w ciągu ul. Ks. J. Popiełuszki do granicy m. Krakowa z gm. Wieliczka. Zakres robót obejmuje wykoszenie skarp, usunięcie drzew i zakrzaczeń oraz usunięcie przetamowań (zatorów) utrudniających swobodny spływ wód. W celu ułatwienia spływu wód z terenu miasta Krakowa – Bieżanowa, zaplanowano również realizację robót konserwacyjnych na ujściowym odcinku rzeki Serafa w (3,28 km) na terenie miejscowości Brzegi i Kokotów w gminie Wieliczka.
Termin realizacji robót 15.08.2010 - 15.10.2010 r. Zakres robót obejmuje wykoszenie skarp, wycięcie drzew i zakrzaczeń oraz odmulenie dna i usunięcie zatorów z koryta cieku. Ponadto informujemy, że 1 września br. został ogłoszony przetarg na realizację robót związanych z usuwaniem szkód powodziowych na odcinku rzeki Serafa na terenie miasta Krakowa. Zakres robót zleconych robót obejmuje zabudowę wyrw brzegowych powstałych na wskutek erozji brzegowej, przywrócenie pierwotnych parametrów koryta oraz naprawę uszkodzonych ubezpieczeń skarp.
Z magazynów przeciwpowodziowych wydano do 2 września po południu 52 tys. worków na piasek oraz 6 pomp dla terenu gminy Liszki, gminy Brzeszcze i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.
Na terenie miasta Krakowa zostały zamontowane cztery bramy przeciwpowodziowe na Bulwarach Wiślanych przy ul. Wioślarskiej i Flisackiej. Stwierdzono przecieki dwóch śluz wałowej na prawym wale rzeki Wisły. Rozpoczęto naprawę. W rejonie rzeki Wilgi wystąpiły lokalne podtopienia gruntów przyległych do ul. Smoleńskiego. Nastąpiły lokalne podtopienia gruntów przyległych do potoków na terenach gminy Niepołomice, Gdów i Proszowice. Sytuacja powodziowa na dopływach Wisły poprawia się. Stan większości rzek obniża się poza rzeką Szreniawa, gdzie nadal utrzymuje się stan alarmowy.
Na terenie powiatu Limanowskiego, Nowotarskiego, Nowosądeckiego opady ustały. Poziom wód w potokach jest wysoki, głownie w powiecie nowotarskim z tendencja do opadania. Nadal utrzymuje się stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatów limanowskiego i nowosądeckiego.
Na terenie gminy Wieprz, Andrychów, Wadowice, Spytkowice, Tomice, Barwałd Średni nastąpiły podtopienia zabudowań mieszkalnych i dróg w wyniku wystąpienia wód z potoków. Na terenie gminy Brzeszcze z uwagi na przekroczenie stanów alarmowych na wałach potoku Dankówka oraz na prawym wale Małej Wisły w Jawiszowicach trwają prace zabezpieczające.
Na terenie powiatów Bochnia, Brzesko, Dąbrowa Tarnowska i Tarnowa stany wód na rzekach i potokach utrzymują się w stanach podwyższonych z tendencją wzrostową lub alarmowych. W rejonie rowów melioracji są lokalne podtopienia gospodarstw i użytków rolnych. Na rzece Usznicy w miejscowości Wołoszyn zaobserwowano lokalne obniżenie korony wału na długości 2 metrów. Wykonano doraźne zabezpieczenie od strony odpowietrznej folią oraz workami z piaskiem. Ponadto na rzece Uszwicy w miejscowości Kwików również wykonano doraźne zabezpieczenia.
W chwili obecnej wszystkie magazyny przeciwpowodziowe znajdujące się na terenie województwa małopolskiego są czynne i pełnią całodobowe dyżury. Wyznaczeni pracownicy MZMIUW w Krakowie pełnią dyżury całodobowe, tak w Inspektoratach Rejonowych jak i w Rejonach Nadzoru Urządzeń.