Uroczystego otwarcia seminarium dokonał Pan Tomasz Pietrusiak, Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska
Głównym celem spotkania było wsparcie biogazowni rolniczych w odgrywaniu większego znaczenia na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ponadto, miało za zadanie podnieść poziom świadomości ekologicznej i ekonomicznej w zakresie energii odnawialnej, poprzez poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie uwarunkowań funkcjonowania biogazowni rolniczych oraz korzyści płynących z działalności takich instalacji. Realizacja seminarium przyczyniła się także do rozwoju umiejętności uczestników w prowadzeniu konsultacji społecznych w procesach inwestycyjnych związanych z powstawaniem biogazowni, a także w informowaniu opinii publicznej o korzyściach z istnienia biogazowni.
Podczas spotkania szczegółowo przedstawiono funkcjonowanie biogazowni rolniczych,
w tym z czego wytwarzany jest biogaz rolniczy, procesy jego wytwarzania, wykorzystanie w energetyce oraz aspekty środowiskowe i gospodarcze. Natomiast po przerwie uczestnicy seminarium dowiedzieli się nt. komunikacji społecznej przy inwestycjach biogazowych.
Dyskusja podczas seminarium potwierdziła potrzebę organizowania spotkań dotyczących szeroko pojętego zarządzania energią.
Dziękujemy wszystkim prelegentom za udział i wygłoszenie interesujących prezentacji,
a uczestnikom za przybycie i merytoryczna dyskusję.
Niniejsze przedsięwzięcie wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 w zakresie kierunku 6.1 Poprawa bezpieczeństwa ekologicznego oraz wykorzystanie ekologii dla rozwoju Małopolski, w cele i zadania projektu Programu Strategicznego Ochrony Środowiska Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w zakresie priorytetu 5. Regionalna polityka energetyczna oraz w projekt Programu Strategicznego Obszary Wiejskie, w zakresie przedsięwzięcia 4.3 Przeciwdziałanie utracie gruntów rolnych i odłogom.
Zorganizowane spotkanie było częścią kampanii obejmującą cykl 16 seminariów w miastach wojewódzkich w całej Polsce.
Organizatorem seminarium była Fundacja REO.
Patronat honorowy nad seminarium objął Pan Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Seminarium dofinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej. Patronat nad seminarium sprawuje Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.