Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Rada ds. ekoMałopolski opracowuje działania na czas po pandemii koronawirusa

Środowisko
20 kwietnia 2020
Budowlana premia ekologiczna, rozwój odnawialnych źródeł energii na użytek prywatny, pozyskiwanie wodoru z odpadów komunalnych - Rada ds. ekoMałopolski pracuje nad nowymi rozwiązaniami z zakresu ochrony środowiska, które sprawdzą się w małopolskich realiach w nowej rzeczywistości gospodarczej, po ustaniu epidemii koronawirusa. Działania zostały zainicjowane przez wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza.

Musimy nauczyć się mówić i działać na rzecz ochrony środowiska także w okolicznościach, z którymi zetkniemy się po ustaniu pandemii. W naszych działaniach musimy się mierzyć z nową sytuacją społeczną i gospodarczą. Konieczne jest szybkie wdrażanie nowych pomysłów, a także programów, które przyniosą efekty w przewidywanej trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej

– tłumaczy wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jednym z pomysłów, zaproponowanym przez Dyrektora Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energetycznego prof. Marcina Furtaka, jest wprowadzenie w wybranych gminach pilotażowego programu budowlanej premii ekologicznej dla wykonawców zobowiązujących się do zastosowania rozwiązań oszczędzających energię. Rozwiązanie to wymaga jednak odpowiednich przepisów na poziomie krajowym.

Tomasz Mirowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN zwraca uwagę na konieczność wykorzystywania nowoczesnych technologii energetycznych, takich jak produkcja wodoru z odpadów komunalnych. – To temat, który zdecydowanie powinien być rozpatrywany w ramach scenariuszy działań klimatycznych – podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Nie zostaną również wstrzymane prace nad nowym Programem ochrony powietrza dla Małopolski, choć w obliczu panującej pandemii Zarząd Województwa podjął decyzję o wydłużeniu prac nad nim. Dzięki przesunięciu ustawowego terminu uchwalenia POP przez Sejmik Województwa Małopolskiego z planowanego 15 czerwca na 30 września, na przełomie czerwca i lipca może odbyć się II etap konsultacji społecznych.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Środowiska