Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, przekonywał, że warto interesować się funduszami europejskimi, które pozwalają zrealizować projekty z zakresu ochrony środowiska. – Maksymalna kwota dofinansowania to 80 proc. kosztów projektu – są to więc pieniądze „tanie”. – Ale nie „najłatwiejsze” – mówiła przedstawiciel Ministerstwa Środowiska – gdyż samo przygotowanie projektu wymaga wiele pracy.
Na ochronę środowiska przeznaczone są środki z Funduszu Spójności (część środowisko) oraz funduszy strukturalnych – w tym z największego: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z tego drugiego, projekty są realizowane głównie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.
Tymczasem na lata 2007-2013 przeznaczono na realizację projektów z zakresu ochrony środowiska około 100 miliardów zł - w tym celu stworzono „Program Operacyjny Ochrona i Środowisko”. Jego głównym zadaniem jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia społeczeństwa i zachowaniu tożsamości kulturowej. 80 mld zł (czyli ¾ z całości) będzie pochodziło ze środków europejskich, z krajowych – ponad 15 mld euro, reszta – ze środków prywatnych. Jest więc o co walczyć.
Skuteczną absorpcję tych środków może wspomóc m.in. współpraca rządowej i samorządowej administracji publicznej, gdyż to właśnie samorządy terytorialne były w latach 2000-2006 beneficjentem prawie 100 proc. funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na ochronę środowiska. Podobnie w latach 2007-2013 od aktywności samorządów będzie zależało wykorzystanie wszystkich funduszy Unii Europejskiej.
Pieniądze "tanie", ale nie "najłatwiejsze"
Środowisko
12 czerwca 2006
Z Funduszu Spójności na ochronę środowiska w Polsce w latach 2004-2006 przeznaczono ponad 2 mld euro. Kolejne miliardy pochodzą z funduszy strukturalnych. Na lata 2007-2013 zostanie przeznaczonych ponad 25 mld euro. O tym, jak te środki będą spożytkowane, czy przyczynią się do podniesienia atrakcyjności Polski i jej regionów, dyskutowano na konferencji „Ochrona środowiska 2007-2013. Programy dla samorządów”. W konferencji wziął udział wicemarszałek Małopolski Zbysław Owczarski.
Inne artykuły dotyczące tematu: Środowisko
- Środowiskoczwartek, 08 maja 2025Finał IV Małopolskiego Dnia KlimatuZa nami finał IV Małopolskiego Dnia Klimatu. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono uczestników, a Ochotnica (...)
- Środowiskośroda, 30 kwietnia 2025Poznaliśmy beneficjentów konkursu „ekoMałopolska 2025”Już po raz 6. rozstrzygnięto konkurs pn. „ekoMałopolska 2025”. Na realizację 67 wybranych realizację (...)
- Środowiskośroda, 09 kwietnia 2025Gospodarka Obiegu Zamkniętego szansą dla Ziemi. Konkurs „GOZ Lider Małopolski 2025”Naprawiają, stosują recykling, pożyczają i dzielą się z innymi, tym samym minimalizując degradacje środowiska naturalnego. (...)
Najnowsze artykuły:
- Samorządpiątek, 23 maja 2025XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w WilnieW Wilnie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń dla Polaków mieszkających za granicą - XI Światowy (...)
- Samorządpiątek, 23 maja 2025Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego w Starym SączuTradycją jest, że z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego gospodarze małopolskich gmin, miast, powiatów (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejpiątek, 23 maja 2025Deklaracja o polityce spójności po 2027 roku zbieżna ze stanowiskiem Europejskiego Komitetu Regionów – dalszy ciąg rozmów na konferencji w Krakowie ?Przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów Kata (...)