IV Małopolski Dzień dla Klimatu to wydarzenie, w którym każdy może odegrać ważną rolę, niezależnie od wieku, zawodu czy miejsca zamieszkania. Każda posadzona sadzonka to krok w stronę lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Sadząc drzewa, wspieramy nie tylko lokalny ekosystem, ale także przeciwdziałamy negatywnym skutkom zmiany klimatu
– podkreśla wicemarszałek Ryszard Pagacz.
W ramach tegorocznej inauguracji w Gnojniku organizatorzy przygotowali dla uczestników:
- stoisko z możliwością otrzymania sadzonki drzewa owocowego;
- stoiska informacyjne dla mieszkańców – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Doradcy ds. Klimatu, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, LIFE Ekomałopolska, gminny Ekodoradca;
- stoisko edukacyjno-promocyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego;
- stoisko edukacyjno-promocyjne Nadleśnictwa Brzesko;
- atrakcje dla dzieci.
Redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła i ochrona przed powodziami
Jednym z wyzwań współczesnych miast jest tzw. efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli zjawisko polegające na podwyższonej temperaturze w obszarach pozbawionych zieleni i przepuszczalnego podłoża w porównaniu z terenami zielonymi. Beton, asfalt i inne materiały pochłaniają ciepło słoneczne i oddają je do otoczenia, co prowadzi do przegrzewania się miast. Drzewa stanowią naturalną barierę dla tego zjawiska.
Drzewa odgrywają także istotną rolę w gospodarce wodnej. To niezwykle ważna w kontekście zmiany klimatu, bo do jej negatywnych skutków należą zarówno tzw. powodzie błyskawiczne, jak długotrwałe susze. Systemy korzeniowe roślin, zwłaszcza drzew, działają jak naturalne gąbki – wchłaniają wodę opadową, co zmniejsza ryzyko podtopień i przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Dzięki temu spowalniają spływ wody deszczowej, pozwalając na jej wsiąkanie w glebę i uzupełnianie zasobów wód gruntowych, co jest szczególnie ważne w okresach suszy.
Akcja, którą łączy pokolenia
Małopolskie Dni dla Klimatu to inicjatywa, która od pierwszej edycji w 2022 roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory w wydarzeniach wzięło udział ponad 100 tysięcy osób, co zaowocowało posadzeniem blisko 80 tysięcy drzew. Tylko w 2024 roku uczestnicy posadzili ponad 32 tysiące drzew, w tym świerki srebrne, jodły pospolite, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, graby, buki, jarzęby, sosny, brzozy oraz drzewka owocowe.
Do akcji co roku włączają się samorządy lokalne, szkoły, organizacje pozarządowe i lokalne przedsiębiorstwa. Honorowy patronat nad nią sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Integralną częścią Małopolskich Dni dla Klimatu są działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości klimatycznej i ekologicznej mieszkańców. Warsztaty i spotkania poświęcone są nie tylko roli drzew, ale także oszczędzaniu wody i energii, odnawialnym źródłom energii czy sposobom adaptacji do skutków zmiany klimatu.
Zakończenie IV edycji Małopolskich Dni dla Klimatu odbędzie się 25 kwietnia w Ochotnicy Dolnej.
Więcej informacji o planowanych wydarzeniach w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA TUTAJ.