Udział w tegorocznej „Godzinie dla Ziemi” potwierdziło 130 krajów z 5 kontynentów, a w Polsce – wszystkie 16 miast wojewódzkich, szkoły, instytucje i osoby indywidualne. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę zgaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się jednemu z największych zagrożeń dla naszej planety i apelować o konkretne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W tym roku WWF zachęca jednak nie tylko do jednogodzinnego wsparcia naszej planety, lecz do zmiany codziennych nawyków, co może pomóc środowisku. Organizacja proponuje m.in. zmianę środka transportu na rower lub komunikację miejską czy segregowanie śmieci.
Udział w akcji można potwierdzić tu
Województwo Małopolskie w tym roku po raz kolejny bierze udział w projekcie. W sobotę o wyznaczonej godzinie zgasną iluminacje na budynku Urzędu Marszałkowskiego oraz latarnie oświetlające teren przy ulicy Racławickiej 56 w Krakowie. Urząd Marszałkowski dba o środowisko nie tylko podczas „jednej godziny dla Ziemi”, lecz również w ciągu całego roku prowadzi działania zmierzające do ograniczania poboru energii elektrycznej, zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów czy zużycia wody.
Urząd promuje politykę segregacji odpadów, z tego też względu w każdym departamencie znajdują się pojemniki przeznaczone do zbierania papieru i tektury oraz na zużyte baterie. Zebrana makulatura (ok. 7m3) jest raz w miesiącu przekazywana firmie skupującej zużyty papier. Planowane jest przygotowanie również pojemników przeznaczonych na zbieranie zepsutych świetlówek i żarówek energooszczędnych. Pracownicy urzędu zwracają uwagę, aby dokumenty drukować dwustronnie w trybie ekonomicznym, a część zadrukowanych jednostronnie kartek jest ponownie wykorzystywana.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim bierze udział w akcji „Oddaj stary telefon świętemu Mikołajowi!”. Zgromadzone telefony zostaną przekazane firmie recyklingowej, która w zamian przekaże pieniądze Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Dzieciom w Potrzebie. Telefony zdatne do naprawy są naprawiane i sprzedawane. Z pozostałych odzyskuje się części, a aparaty, których nie da się naprawić, zostaną zniszczone, aby odzyskać surowce.
Działaniem zmierzającym do zmniejszenia ilości zużywanej wody w urzędzie jest zainstalowanie w łazienkach m. in. kranów bezobsługowych oraz systemów spłukujących automatycznych. W ramach oszczędzania energii urzędnicy wybierają urządzenia zakupywane na potrzeby funkcjonowania urzędu poprzez m.in. sprawdzanie ich efektywności energetycznej. Sprzęt komputerowy używany przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego jest zgodny z normą Energy Star 4.0, która zawiera szereg wytycznych dotyczących ekologicznych metod produkcji komputerów (i towarzyszących im urządzeń elektronicznych) oraz zaleceń dotyczących poboru mocy przez te urządzenia. Na zmniejszenie wykorzystywanej energii wpływa również wirtualizacja środowiska serwerowego, w którym na jednym serwerze fizycznym jest uruchomionych kilka serwerów wirtualnych, co zmniejsza zajmowaną przez serwery przestrzeń. Do ograniczenia zużycia energii elektrycznej o ok. 9% przyczyniło się zmodernizowanie oświetlenia w budynku A urzędu przy ul. Racławickiej 56. W tym budynku zmodernizowano również główną rozdzielnię elektryczną.
Pierwszy raz akcja WWF “Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 r. w Sydney. Ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło wtedy światło na godzinę. W 2009 r. światła zgaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i – według szacunków WWF - w setkach milionów domów na całym świecie. W 2010 r. w Polsce do akcji włączyło się ponad 40 miast: zgasły światła na szkołach, przedszkolach, urzędach, firmach, bibliotekach i zabytkach.