Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Eko-zmagania i ambasadorowie czystego powietrza

Środowisko
03 czerwca 2018
Start w Krakowie, meta w Zakopanem – po drodze mnóstwo emocji, a w obu miastach jeszcze więcej atrakcji dla mieszkańców i turystów. Ze stolicy Małopolski do stolicy Tatr przejechał rajd samochodów elektrycznych – wydarzenie było jednak nie tylko okazją do sportowych zmagań. To także doskonała lekcja ekologii oraz… możliwość poznania kolejnych przedstawicieli świata sportu i kultury, którzy dołączyli do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce.

Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce – to pojazdy przyszłości. Jestem przekonany, że są one także przyszłością Małopolski i niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów

– mówił przed wyruszeniem w trasę rajdu marszałek Jacek Krupa, dodając, że zwycięzcą rajdu samochodów elektrycznych okaże się nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie z Krakowa do stolicy Tatr.

Otwarcie wyścigu do Zakopanego było też okazją do poznania kolejnych osób, które dołączyły do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce. Wspólne działanie z samorządem województwa w dalszej walce o czyste środowisko zadeklarowali m.in. Miss Polonia i producentka telewizyjna Ewa Wachowicz, dwukrotny mistrz olimpijski Arkadiusz Skrzypaszek, himalaiści Janusz Majer i Kacper Tekieli, biegaczka górska Natalia Tomasiak czy aktorka Magdalena Schejbal.

Urodziłam się we Wrocławiu, od 10 lat mieszkam w Warszawie, jednak to właśnie w Krakowie mieszka większość mojej rodziny. Trochę pomieszkuję natomiast na Podhalu, gdzie urodziła się moja córka

– powiedziała Magdalena Schejbal, podkreślając swoje związki z Małopolską. - Wszystkie te miejsca łączy jednak to, że borykają się z problemem smogu. A dla mnie jako matki to tym bardziej ważne, aby zaszczepić w młodym pokoleniu świadomość ekologii i walki o czyste powietrze– podkreśliła Schejbal.

Eko-atrakcje także w Zakopanem

Na mecie rajdu nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych – w stolicy Tatr odbyły się m.in. biegi uliczne dla dzieci i dorosłych. Oczywiście, w ich trakcie można było dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto troszczyć się o środowisko już od najmłodszych lat. W stolicy Tatr została otwarta także wystawa, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji związanych z innowacjami, które pomagają nam chociażby w walce ze smogiem (takich jak drony do pomiaru jakości powietrza), a także elektromobilności i elektrobudownictwa.

To jednak nie wszystko – przy Wielkiej Krokwi odbyło się także spotkanie, w którym wzięli udział ambasadorowie czystego powietrza w Małopolsce. Podzielili się oni nie tylko wrażeniami z rajdu, ale też swoimi doświadczeniami związanymi z walką ze smogiem. Wśród nich nie zabrakło także słynnego himalaisty Andrzeja Bargiela, który półtora miesiąca temu został pierwszą twarzą antysmogowej kampanii w Małopolsce. W trakcie spotkania uznany sportowiec opowiedział też o tym, dlaczego walka o czyste powietrza to wspólna sprawa nas wszystkich, oraz jak czuł się wielokrotnie, gdy będąc na ośmiotysięcznikach brakowało mu tchu. Podczas dyskusji można było też porozmawiać z małopolskimi działaczami antysmogowymi – Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Jolantą Sitarz-Wójcicką z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

* * *

Przypomnijmy, że wydarzenia odbywające się 3 czerwca w Krakowie i Zakopanem to inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie. Podczas forum, które będzie odbywać się do 6 czerwca, aż 6 tys. osób z całego świata będzie dyskutować na tematy związane z czystym środowiskiem. A co jeśli ktoś nie może przyjechać do stolicy Tatr i wziąć udział w wydarzeniu? Nic nie szkodzi, gdyż niektóre z interesujących dyskusji będzie można śledzić „na żywo” za pośrednictwem internetu.

Tegoroczne forum EKOZAKOPANE to jednak nie tylko interesujące dyskusje i debaty, ale też wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. Przypomnijmy, że wiele z nich powstało dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.ekozakopane.pl.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM