Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Coraz więcej Małopolan w bazie CEEB

Środowisko
28 stycznia 2022
Właściciele i zarządcy nieruchomości powinni się pospieszyć – do końca czerwca 2022 roku należy przekazać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) informację o sposobie ogrzewania budynku. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, mogą zostać ukarane grzywną. Deklarację można złożyć osobiście, w swoim urzędzie gminy lub za pośrednictwem Internetu.

Małopolskie gminy wśród liderów rankingu

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking gmin, które najsprawniej uzupełniają bazę. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż 4 małopolskie gminy. Na wyróżnienie zasługują gminy: Rytro, Chełmiec, Słopnice i Piwniczna Zdrój. Pełne uzupełnienie bazy pozwoli na właściwe dostosowanie działań nakierowanych na walkę ze smogiem.

Ranking gmin w Polsce

Ranking gmin w Małopolsce

Recepta na sukces

Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli wyróżnionych gmin, jaki sposób okazał się skuteczny w pozyskiwaniu danych od mieszkańców.

Gmina Słopnice wykorzystała moment zmiany deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przy okazji podpisywania nowych deklaracji mieszkańcy wypełniali również deklarację do CEEB.

Na szczególną uwagę zasługuje pomysł gminy Chełmiec, która zorganizowała akcję dostarczania deklaracji do wszystkich mieszkańców z pomocą sołtysów i poleconych przez nich osób. Po zebraniu wypełnionych deklaracji urzędnicy gminy sprawnie wprowadzili je do systemu CEEB.

- W naszej gminie mamy wielu mieszkańców, więc dotarcie z informacjami do wszystkich nie jest proste. Zorganizowanie akcji z deklaracjami do CEEB wymagało od nas sporych nakładów czasowych i finansowych. Ułatwienie mieszkańcom dostępu do tzw. deklaracji przyniosło świetne efekty – mówi Artur Boruta – Sekretarz Gminy Chełmiec.

W Piwnicznej – Zdrój rozesłano deklaracje w formie przesyłek bezadresowych z pomocą Poczty Polskiej. Jest to szybki i stosunkowo tani sposób dotarcia do wszystkich mieszkańców. Pomocne okazało się także wsparcie ze strony miejscowych księży, którzy ogłaszali informacje o zbiórce danych do bazy CEEB.

Gmina Rytro postawiła na informowanie mieszkańców o obowiązku złożenia deklaracji na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Informacje przekazywane były również w formie papierowej jako oficjalna informacja od wójta gminy.

Co istotne, w wymienionych przypadkach zdecydowana większość deklaracji została przesłana do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego za pośrednictwem urzędów gminy. Warto jednak przypomnieć, że deklarację można złożyć także elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej

Dodatkową motywacją do wypełnienia deklaracji do CEEB dla wszystkich Małopolan powinien być fakt, że aby uzyskać dodatek osłonowy z rządowej Tarczy Antyinflacyjnej konieczne jest zgłoszenie swoich źródeł ogrzewania na paliwa stałe do CEEB (mówią o tym zapisy we wniosku) – o szczegóły warto zapytać w swoim urzędzie gminy lub sprawdzić na stronie rządowej.

Więcej informacji o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znajduje się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Galeria zdjęć

Autor: Departament Środowiska / Biuro Prasowe / AKC