– Społeczność Uniwersytetów Trzeciego Wieku wpisała się już na stałe w krajobraz Małopolski. Trudno się temu dziwić, w końcu jest ich w naszym województwie już ponad 50! Dlatego dzisiaj chciałbym szczególnie podziękować za Państwa inicjatywy, które tak wiele wnoszą w budowanie solidarności międzypokoleniowej, a także szerzej – do obywatelskiej aktywności. Z Państwa doświadczeń, wniosków i pomysłów samorząd województwa, ale też administracja rządowa, może czerpać garściami – mówił podczas kongresu w Teatrze im. J. Słowackiego marszałek Marek Sowa, przypominając, że przykładem tego może być współpraca m.in. nad zapisami strategii srebrnej gospodarki – Wyniki tej pracy znalazły swoje odzwierciedlenie chociażby w kluczowych dla naszego województwa dokumentach, czyli strategii oraz regionalnego programu operacyjnego – dodał marszałek Sowa.
Marszałek podczas II Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie unikał też trudnych tematów – twierdząc jednak zdecydowanie, że choć wydłużenie średniej życia Polaków to ogromne wyzwanie dla służby zdrowia i systemu socjalnego – to bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych dokonań współczesności.
Kosiniak-Kamysz: W Małopolsce jest drużyna, która zadba o seniorów
Z kolei minister Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że symbolika Teatru Słowackiego – w której Polacy zawsze mogli czuć się wolni – to przestrzeń idealna dla debaty o sytuacji seniorów w Polsce.
– Dzisiaj, i słusznie, dużo mówi się o problemach młodych ludzi z wejściem na rynek pracy, założeniem rodziny. Nie powinno to jednak ograniczać dyskusji nad potrzebami seniorów – podkreślał Minister Pracy i Polityki Społecznej, wspominając, że współcześnie trzeba też większy nacisk położyć na rozwój solidarności międzypokoleniowej – By ta nie była tylko pustym sloganem, ale niosła za sobą potężny kapitał. Tu w Małopolsce mają Państwo potężną drużynę – m.in. z marszałkiem Sową – z którą takie ambitne plany naprawdę mogą się udać – zakończył Kosiniak-Kamysz.
Z kolei poseł Elżbieta Achinger przypomniała, że 40 lat funkcjonowania w Polsce uniwersytetów trzeciego wieku, to lata pięknych postaw i ludzi, którzy stali się prawdziwą wizytówką Polski. – Nie mam wątpliwości, Polacy przodują w kształceniu ustawicznym i mogą być wzorem dla innych krajów – podkreślała poseł Achinger, która jest także Prezesem Stowarzyszenia Wielicki UTW.
Złote Krzyże Małopolskie za aktywność
Jednym z najważniejszych punktów II Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku było wręczenie Złotych Odznak Honorowych Województwa Małopolskiego – Krzyży Małopolski. Medale wręczył marszałek Marek Sowa. Pierwszy powędrował do Wiesławy Borczyk – założycielki Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także Federacji Stowarzyszeń UTW. Drugi Krzyż Małopolski został wręczony Marii Kanior , która od 8 lat jest Prezesem Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
(Biuro prasowe)