Wsparcie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych
Samorząd Województwa Małopolskiego weprze Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze kwotą ponad 210 tysięcy złotych. Placówka otrzymała również w tym roku ponad milion złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 2017 roku, czyli od początku działania ZAZ w Łysej Górze dostał ze środków PFRON ponad pięć milionów złotych, a z budżetu województwa małopolskiego ponad 932 tysięcy złotych.
Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze to nie tylko miejsce, w którym powstają wyjątkowe przedmioty, ale też drugi dom dla pracujących tu osób niepełnosprawnych. Codzienne obowiązki dają im satysfakcje, pozwalają rozwijać się i budować więzi społeczne. Cieszę się, że od lat Samorząd Województwa Małopolskiego może pomóc w dawaniu tej możliwości osobom niepełnosprawnym
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
Aktywni, kreatywni, przedsiębiorczy
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze działa od 2017 roku. Na początku w ZAZ pracowało piętnaście osób niepełnosprawnych, aktualnie zatrudnionych jest trzydzieści pięć osób. ZAZ prowadzi działalność wytwórczo-usługową w zakresie rękodzielnictwa, krawiectwa i ceramiki.
W pracowni rękodzielniczo-krawieckiej szyte są pościele, prześcieradła, flagi, poduszki, ręczniki kuchenne, torebki materiałowe na zakupy, powstają szmaciane lalki dla dzieci, palmy wielkanocne, stroiki świąteczne i świece zapachowe. Zakład przyjmuje także indywidualne zamówienia na drobne naprawy krawieckie.
W pracowni ceramicznej produkowane są wyroby ceramiczne, które są następnie sprzedawane lub wykorzystywane do dekoracji okolicznościowych stroików. Niepełnosprawni pracownicy zakładu wykonują płaskorzeźby z gliny, gipsowe odlewy, tworzą indywidualne wzornictwo poprzez rzeźbienie w glinie.
Przy zakładzie działa sklep „Pod Aniołem”, gdzie można nabyć figurki ceramiczne, ceramiczną biżuterię, kwiaty, girlandy, dzwonki i magnesy.
W 2024 roku w ZAZ uruchomiona została też pralnia.